مراقبت های هفته نوزدهم بارداری (بخش اول)

ورود به هفته نوزدهم بارداری، نشان دهنده این است که شما توانسته اید نیمی از بارداری خود را با موفقیت پشت سر بگذارید. اکنون دیگر تغییرات بارداری در ظاهر شما هم هویدا است و دیگران می توانند با توجه به ظاهر شما به بارداری تان پی ببرند. در این مطلب به بیان توصیه ها و مراقبت ها در هفته نوزدهم بارداری خواهیم پرداخت.
سه‌شنبه، 15 بهمن 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مراقبت های هفته نوزدهم بارداری (بخش اول)
سوزش سر دل در مادران باردار مشکلی است که می توان ادعا کرد که تا پایان این دوره، با آن ها همراه خواهد بود.
 

کودک شما در هفته نوزدهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

دست ها و پاهای کودک شما در موقعیت صحیح نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به کل بدن او قرار دارند. کلیه های او به تولید ادرار ادامه می دهند و موهای او در حال جوانه زدن است. این دوره برای رشد اندام های حسی او بسیار حساس است؛ مغز او قسمت های ویژه ای برای بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه ایجاد می کند. اگر فرزند شما دختر باشد هم اکنون حدود 6 میلیون تخمک در تخمدان های او موجود است. تعداد تخمک ها به تدریج کم می شود تا اینکه در زمان تولد به کمتر از 2 میلیون می رسد.
 
اندازه جنین در هفته نوزدهم بارداری :
به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که اندازه جنین شما در هفته نوزدهم بارداری، از نظر چشمی به اندازه یک سیب متوسط می باشد. اندازه قد او حدود هم در این هفته از دوران بارداری 6 اینچ (حدود 15 سانتی متر) و اندازه وزنش در حدود 5/8 اونس (حدود 250 گرم) خواهد بود.
 
تغییرات بدنی مادر در هفته نوزدهم بارداری:
با آغاز هفته نوزدهم بارداری، رحم مادر حامله بیشتر رشد کرده و خود را به ناف خواهد رساند. این تغییرات به وجود آمده در رحم مادران باردار مانند یک ساعت شنی، تا زمان زایمان او بدون توقف ادامه خواهد داشت. اما نگران نباشید! چون شما مادر باردار می توانید پس از اتمام روند زایمان خود، با کمی تلاش فرم بدن خود را به شرایط قبل از دوران بارداری برگردانید.
 

علائم طبیعی بدن مادر در هفته نوزدهم بارداری

1- افزایش میزان درد در رباط ها
شما هم ممکن است مانند اکثر مادران باردار، درد شدیدی را در ناحیه شکم، یا لگن خود و یا در هر دو آن ها، به طور هم زمان تجربه کنید. فشاری که از رشد جنین و بزرگ تر شدن او به عضلات نگهدارنده رحم مادر وارد می شود، باعث ایجاد درد در شکم مادر باردار خواهد شد.
 
2- خستگی و تنگی نفس
این مشکل، مربوط به سیستم گردش خون مادر می شود، چون قلب هر مادر بارداری نه تنها خون را به بدن خود مادر می رساند، بلکه از طریق بند ناف هم این خون رسانی به جنین انجام می گیرد.
 
3- سوزش سر دل
سوزش سر دل در مادران باردار مشکلی است که می توان ادعا کرد که تا پایان این دوره، با آن ها همراه خواهد بود. این مشکل با صرف هر وعده غذایی، با احساس دردناک سوزش در قفسه سینه مادران باردار، خود را نشان خواهد داد.

راه حل: حتما به عنوان یک مادر باردار قبل از هر اقدامی برای پیدا کردن راه حل این مشکل، با پزشک معالج خود برای ایمنی بیشتر مشاوره کنید. جالب است بدانید که نوشیدن یک لیوان شیر سرد راه حلی ساده است که در دوران بارداری، برای آرام کردن سوزش سر دل مادران باردار در نظر گرفته شده است.
 
4- احساس چسبندگی و عرق زیاد
درجه حرارت درونی بدن هر مادری در این دوره بالاتر خواهد رفت. حتی در برخی موارد ممکن است مادر باردار نیاز به استفاده از کولر و لباس های بسیار نازک برای مقابله با ناراحتی ناشی از افزایش دمای بدن خود داشته باشد.
 
5- افزایش بیش از حد ارتفاع رحم مادر
خوب است شما مادر باردار بدانید که قبل از آغاز دوران بارداری، اندازه رحم شما به اندازه مشت تان بوده و به راحتی در لگن شما جای می گرفت. در چنین شرایطی، رحم شما به سادگی می توانست خود را با چسباندن به قسمت پایین لگن نگه دارد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید قسمت بالای رحم شما که با عنوان “فوندوس” شناخته شده می شود، بخشی است که در دوران بارداری یک مادر بیشتر از سایر قسمت ها رشد خواهد کرد. جالب است بدانید که افزایش ارتفاع رحم در هر مادر بارداری، تضمینی برای حفظ جنین از تغییرات به وجود آمده در بدن شما و محیط بیرون می باشد.
 
6- Braxton یا انقباضات شدید:
گاهی اوقات حدودا در هفته نوزدهم بارداری، ممکن است عضلات رحم مادر حالت سفتی پیدا کند. اگر در این زمان، شما دست خود را بر روی شکم تان بگذارید، سخت شدن عضلات رحم خود را به دلیل انقباضات شدید، به خوبی احساس خواهید کرد. این انقباضات معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد و ممکن است در هر 30 الی 50 دقیقه، یک بار اتفاق بیافتد. از آن جایی که این دردها باعث احساس ناراحتی زیادی در مادر باردار نمی شود، از این رو حتی ممکن است شما به عنوان یک مادر حامله متوجه بروز آن نشده و به دنبال درمان این مشکل خود هم نباشید.

جالب است بدانید که بروز این انقباضات در رحم مادر باردار، به قوی شدن عضلات رحمی او کمک خواهد کرد. همچنین، انقباضات Braxton با روشی مشابه در جنین شما هم به عنوان ماساژ سریع بر روی پوست او عمل خواهد کرد. در واقع، این انقباضات به گردش خون بهتر در جنین داخل رحم شما کمک کرده و هشداری است که جنین را از صدمات و آسیب ها دور نگه دارد.

شما مادر باردار به یاد داشته باشید که با پیشرفت بارداری، این انقباضات شدیدتر شده و حتی در برخی مواقع، می تواند برای سلامتی مادر باردار و فرزند داخل رحم او دردناک هم باشد. به همین دلیل ممکن است به آسانی، این دردها را با انقباضات زایمان زودرس اشتباه گرفته شود. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید با انجام بعضی از فعالیت ها، تغییر در نحوه راه رفتن و پیاده روی آرام در اطراف محیط زندگی خود به منظور استراحت عضلات خود، انقباضات Braxton را به حداقل کاهش دهید و یا حتی در برخی مواقع آن را به طور کامل از بین ببرید.
 
سایر علائم عبارتند از:
_ به وجود آمدن تغییرات اساسی در اندازه پستان های مادر باردار و تولید شیر آغوز از آن ها
_ احتباس مایعات در بدن مادر باردار
_ افزایش درد کمر و پشت در مادران باردار
_ سندرم پای بی قرار
_ خونریزی لثه در مادران باردار
_ احساس مداوم طعم ناخوشایند در دهان مادر باردار
_ به وجود آمدن تغییرات اساسی در ظاهر بدن مادر باردار مانند پوست، ناخن و مو
_ افزایش احتمال مبتلا شدن به سرماخوردگی و مشکلات سینوسی در مادران باردار
_ به وجود آمدن تغییرات شدید در ترشحات مهبل (واژن)
_ به وجود آمدن فراز و نشیب شدید در میزان میل جنسی مادران باردار

ادامه دارد...

منبع: سایت دکتر سلام


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.