دانستنی درباره ویروس کرونا در نوزادان و کودکان (بخش دوم)

دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویید و از فرزندان تان هم بخواهید همین کار را بکنند. اگر از خطر سرایت ویروس کرونا در نوزادان نگران هستید، تا حد امکان در خانه بمانید. اگر نشانه‌های بیماری را دارید، برای پیشگیری از سرایت ویروس باز هم لازم است در خانه بمانید. با ما همراه باشید.
سه‌شنبه، 27 اسفند 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دانستنی درباره ویروس کرونا در نوزادان و کودکان (بخش دوم)
طبق آنچه تاکنون مشخص شده است، خطر ابتلای کودکان کم‌سن‌وسال به کرونا در مقایسه با سایر گروه‌های سنی کمتر است.


بخش دوم: نکات و اطلاعات تکمیلی

شیوع ویروس کرونا از چه طریقی صورت می‌گیرد؟ چطور می‌توان خطر شیوع ویروس کرونا در نوزادان و کودکان را کاهش داد؟
این‌طور به نظر می‌رسد که ویروس کرونا در درجه اول از طریق تماس با شخص آلوده به دیگران منتقل می‌شود. قرار گرفتن در معرض ذرات خارج‌شده از دهان چنین شخصی از طریق عطسه یا سرفه کردن، تماس با سطوح آلوده به ویروس و قرار گرفتن در مجاورت اشخاص آلوده به ویروس مهم‌ترین و اصلی‌ترین شیوه‌های سرایت کرونا است.

شیوه سرایت بیماری تا حدود زیادی شبیه به آنفولانزا است؛ بنابراین تمامی اقدامات و ملاحظات بهداشتی و پیشگیرانه مرتبط با آنفولانزا را برای پیشگیری از بروز کرونا هم باید به کار بگیریم.
 
چه کاری از دست پدر و مادرها ساخته است؟
دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویید و از فرزندان تان هم بخواهید همین کار را بکنند. اگر از خطر سرایت ویروس کرونا در نوزادان نگران هستید، تا حد امکان در خانه بمانید. اگر نشانه‌های بیماری را دارید (یا کودک تان این نشانه‌ها را دارد)، برای پیشگیری از سرایت ویروس باز هم لازم است در خانه بمانید.

به‌هنگام عطسه یا سرفه کردن جلوی بینی و دهان را بپوشانید (با دستمال یا بازو). سطوح مختلف خانه را تمیز و ضدعفونی کنید و اگر به جایی دست زدید، از تماس دست‌ها با دهان یا بینی خودداری کنید.

این‌طور به نظر می‌رسد که احتمال زنده‌ماندن ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف تا چند ساعت وجود دارد، اما پاک‌کردن سطوح با ضدعفونی‌کننده‌های معمولی هیچ اثری از ویروس باقی نخواهد گذاشت و راهکار بسیار مؤثری است.
 
خطر سرایت ویروس کرونا در نوزادان و کودکان کمتر از سایر گروه‌های سنی است
خبر خوب برای پدر و مادرها این است که بنا به اطلاعاتی که تاکنون به دست رسیده است، ویروس کرونا نوزادان و کودکان را به‌ اندازه سایر گروه‌های سنی تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد. البته هنوز مشخص نیست که کودک یا نوزاد مبتلا به کرونا، که نشانه‌ای از بیماری ندارد، ناقل ویروس خواهد بود یا خیر. افراد بزرگ‌سال و به‌ویژه مردان بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند (که البته چیز تازه‌ای نیست و سایر بیماری‌های ویروسی هم در گذشته بیشتر مردان را تحت‌تأثیر قرار می‌داده‌اند).

البته خطر اندکی که متوجه کودکان و نوزادان است دلیل بر آن نمی‌شود که اقدامات و ملاحظات بهداشتی و پیشگیرانه را رعایت نکنیم؛ باز هم تأکید می‌کنیم که دست‌ها باید مرتب با آب و صابون شسته شوند و کودکان هم ملزم به رعایت این اقدام مهم باشند.
 

بخش سوم: حقایقی درباره ویروس کرونا

در ادامه، برخی حقایق و اطلاعات قطعی راجع‌به بیماری را در اختیارتان می‌گذاریم. امیدواریم که با شناخت بهتر آنها بتوانید به‌شکل مؤثرتری از سرایت ویروس کرونا در نوزادان و کودکان خود پیشگیری کنید و از آنها مراقبت کنید.
 
ویروس کرونا به‌شدت مسری است
طبق آنچه تاکنون مشاهده شده است، ویروس کرونا به‌شدت مسری است. این ویروس دوره نهفتگی (انکوباسیون/ incubation) طولانی‌مدتی دارد. بعضی از مبتلایان به آن، نشانه‌های خفیفی دارند (یا اصلا هیچ نشانه‌ای ندارند)؛ به همین خاطر، با خیال راحت زندگی روزمره را از سر می‌گیرند، سر کار می‌روند و از مغازه‌ها خرید می‌کنند، بدون آنکه از ابتلا به بیماری خبردار باشند.

به‌باور یکی از محققان، در گفت‌وگو با مجله آتلانتیک (The Atlantic)، تا سال آینده بین ۴۰ تا ۷۰ درصد مردم جهان مبتلا به کرونا می‌شوند؛ البته با این توضیح اضافی که در بیشتر موارد، شدت بیماری و نشانه‌ها متوسط خواهد بود.

ملاحظه می‌کنید که ویروس کرونا بعضا می‌تواند مهمان ناخوانده باشد و بدون نشانه بخصوصی اشخاص را درگیر کند. بهتر است برای مراقبت از کودکان خود تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی و پررفت‌وآمد خودداری کنید و تا از رعایت تمامی نکات و موارد بهداشتی و مراقبتی در مدارس اطمینان حاصل نکرده‌اید، آنها را از حضور در کلاس‌های درس منع کنید.
 
استفاده از ماسک احتمالا کمکی به پیشگیری از سرایت ویروس نمی‌کند
استفاده از ماسک فقط و فقط برای کسانی ضروری است که نشانه‌های بیماری تنفسی (سرفه و عطسه) دارند: آن هم برای پیشگیری از شیوع بیماری و آلوده کردن دیگران؛ در غیر این صورت، نیازی به استفاده از ماسک نخواهد بود. شواهد قابل‌قبولی وجود ندارد که استفاده از ماسک بتواند از سرایت بیماری جلوگیری کند.

مورد دیگرِ ضرورت استفاده از ماسک، به شرایطی مربوط می‌شود که یکی از اعضای خانواده دچار کرونا شده باشد؛ در این شرایط، او برای پیشگیری از آلوده‌کردن دیگر اعضای خانواده، باید ماسک بزند.

هجوم انبوه مردم وحشت‌زده از بیماری مسری برای خریداری ماسک، کسانی را که واقعا به آن احتیاج دارند در مضیقه قرار می‌دهد، مثلا کادر پرسنل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که ماسک و دیگر لوازم مراقبتی واقعا به کارشان می‌آید و از آنها محافظت می‌کند؛ بنابراین فقط در مواقع ضروری از ماسک طبی استفاده کنید. درمورد کودکان هم اوضاع به همین منوال است. شست‌وشوی مرتب دست‌ها برای پیشگیری از بروز بیماری در آنها کافی است.
 
بمباران رسانه‌ای درباره کرونا، تهدیدهای جدی‌تر را به پس‌زمینه می‌راند
منظور از تهدیدهای جدی‌تر چیست؟ درگیری ذهنی بیش از اندازه با کرونا و اخبار مرتبط با آن، می‌تواند ما را از احتمال بروز بیماری‌های خطرناکی چون آنفولانزا غافل کند: بیماری‌ای که به‌ویژه می‌تواند کودکان را تحت‌تأثیر قرار دهد.

به‌نقل از خبرگزاری ایسنا، در بازۀ زمانی اول مهرماه تا پایان دی‌ماه سال جاری، ۱۱۴ نفر در ایران به‌خاطر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. در کشورهای دیگر هم اوضاع به همین منوال است. مثلا در آمریکا از ابتدای زمستان تاکنون ۱۶ هزار نفر به‌خاطر ابتلا به آنفولانزا فوت کرده‌اند و درمجموع، ۲۸۰ هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند. بنابراین در بسیاری از کشورها آنفولانزا همچنان تهدید به‌مراتب جدی‌تری از کرونا است. اگر به هر دلیلی تاکنون برای تزریق واکسن آنفولانزای فرزندان‌تان اقدام نکرده‌اید، هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید.
 
جمع‌بندی
تحقیقات درباره خطر سرایت ویروس کرونا در نوزادان و کودکان و چگونگی تأثیرگذاری بیماری بر آنها همچنان در دست انجام است. طبق آنچه تاکنون مشخص شده است، خطر ابتلای کودکان کم‌سن‌وسال به کرونا در مقایسه با سایر گروه‌های سنی کمتر است. حتی بنا به نتایج تحقیقاتی که در گذشته صورت گرفته است، از این نکته آگاهی داریم که احتمال سرایت ویروس‌های عفونی ازطریق شیر مادر به بدن نوزاد بسیار کم است؛ بنابراین مادرانی که نشانه‌های بیماری را دارند، با رعایت ملاحظات و نکات بهداشتی می‌توانند به شیردادن به کودک خود ادامه دهند.

البته رعایت این نکات و ملاحظات صرفا محدود به مادران و برای مراقبت از نوزادان نمی‌شود و به‌منظور پیشگیری از این بیماری مسری، همگی ملزم به رعایت‌شان خواهیم بود.

منبع: سایت چطور


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.