نکاتی درباره مهارت تست زنی سریع در کنکور

برای موفقیت در کنکور، کاهنده های سرعت تست زنی را شناسایی کنید. زمان بگیرید، و پیشرفت خود را تحت نظر داشته باشید. ببینید بیشتر وقت شما را چه چیزهایی می گیرد. اگر خواندن روی سوال زیاد وقت می گیرد. تند خوانی را تمرین کنید و سریع نکات مهم سوال را مشخص کنید. ما در این مطلب به نکاتی درباره مهارت تست زنی سریع در کنکور اشاره خواهیم کرد.
دوشنبه، 22 ارديبهشت 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نکاتی درباره مهارت تست زنی سریع در کنکور
باید تعادل را بین سرعت و دقت را برقرار کنید. نگران نباشید کار پیچیده ای نباید انجام دهید. تمرین زیاد خود به خود این هماهنگی را به وجود خواهد آورد.
 

آموزش مهارت تست زنی در کنکور

برای بالا رفتن سرعت تست زنی عجله نکنید
ممکن است در ابتدا با سرعت خیلی کم تست ها را حل کنید و این باعث شود کمی نا امید شوید. اصلاً جای نگرانی نیست. سرعت تست زنی شما نه یکباره بلکه به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد. و ممکن است بعد از یکی دو هفته مداوم تست زدن تغییر زیادی در سرعت تست زنی خود مشاهده نکنید اما به یکباره و در عرض چند روز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشید. عجله نکنید و از یک چیز مطمئن باشید: در هر کاری اگر استقامت به خرج دهید نتیجه خواهید گرفت. این وعده خداست: «ان الله مع الصابرین». چه چیزی بهتر از اینکه هنگام مطالعه کنکور خدا همراه تان باشد؟
 
سرعت تست زنی خیلی زیاد لزوماً مفید نیست
خیلی سریع تست زدن هم خوب نیست و کسانی که در آزمون ها همه تست ها را می زنند و همیشه وقت اضافه می آورند لزوماً کار درستی انجام نمی دهند. این افراد ممکن است از بعضی نکات ریز روی سوالات غافل شوند که در تست های کنکور هم این نکات کم نیستند. به سوالات باید در زمان استاندارد خود پاسخ گفت.

نباید سرعت جای خود را به عجله بدهد و تنها وقتی باید سراغ سوال بعدی رفت که یا با اطمینان به سوال قبلی پاسخ داده باشید، یا مطمئن باشید سوال دشواری بوده و احتمال پاسخ دادن به آن کم بوده و یا سوال وقت گیری بوده و نگه داشته اید که در صورت اضافه آمدن وقت به آن پاسخ دهید. باید تعادل را بین سرعت و دقت را برقرار کنید. نگران نباشید کار پیچیده ای نباید انجام دهید. تمرین زیاد خود به خود این هماهنگی را به وجود خواهد آورد.
 
برای افزایش سرعت تست زنی باید بعضی از سوالات سخت را قربانی کنید!
این جمله را شاید زیاد شنیده باشید اما هرچقدر تکرار کنیم باز هم کم است: «نیاز نیست به همه سوالات پاسخ دهید». اگر این جمله را در ذهن خود ملکه کنید هم از استرس خود خواهید کاست و هم یک گام به افزایش سرعت تست زنی نزدیک تر شده اید. سوالاتی را که مطمئن نیستید و پس از چند بار خواندن هم اطمینان از گزینه درست پیدا نمی کنید را به سادگی کنار بگذارید. چون اگر پاسخ اشتباه بدهید نمره منفی نصیب تان خواهد شد. پس از دوبار حل و یا فکر کردن در مورد سوال اگر پاسخ درست را در بین گزینه ها نیافتید بدون حسرت خوردن از سوال عبور کنید. امکان اینکه سوال اشتباه باشد و یا تله تستی باشد وجود دارد. تله های تستی به دنبال افرادی هستند که وسواس زیادی روی پاسخگویی به سوالات دارند و متاسفانه این افراد ممکن است در کنکور زمین گیر شوند.
 
آزمون زمان دار برگزار کنید تا سرعت تست زنی خود را بالا ببرید
نمی گوییم هر روز یک آزمون کامل برگزار کنید، اما اگر قصد دارید پس از خواندن مباحث مربوط به دروس مختلف چند تست برای تثبیت یادگیری بزنید، بهتر است برای این تست زنی زمان بگیرید. یا یک کار بهتر این است که تست های مربوط به چند درس و چند مبحث مختلف از هر درس را یکجا جمع کنید و یک شبه آزمون برگزار کنید و سعی کنید در زمان استاندارد و حتی کمتر از آن به سوالات پاسخ دهید. با این کار یک تیر و دو نشان خواهید زد. هم مطالب دروسی که خوانده اید تثبیت خواهد شد و هم سرعت تست زنی خود را خواهید سنجید و افزایش خواهید داد.
 
کاهنده های سرعت تست زنی را شناسایی کنید
خود را بسنجید: زمان بگیرید، و پیشرفت خود را تحت نظر داشته باشید. ببینید بیشتر وقت شما را چه چیزهایی می گیرد. اگر خواندن روی سوال زیاد وقت می گیرد. تند خوانی را تمرین کنید و سریع نکات مهم سوال را مشخص کنید. اگر موقع حل سوال ناگهان تمرکزتان به هم می خورد و باعث می شود چند ثانیه فکرتان مشغول چیز دیگری شود باید روی تمرکز خود کار کنید. 

باید روی کاری که انجام می دهید تمرکز داشته باشید. یعنی وقتی مشغول تست زدن هستید حواس تان به کاری که می کنید باشد و این باعث می شود که عوامل کاهش سرعت تست زنی خود را به سادگی شناسایی کنید. اما اگر حواس تان فقط به این باشد که سریع سوالات را پاسخ دهید و آزمون تمام شود و راحت شوید، هرگز موفق نخواهید شد. نقاط ضعف خود در تست زنی را شناسایی کنید.
 
آزمون آزمایشی بدهید تا سرعت تست زنی شما افزایش پیدا کند
هرچند برگزاری آزمون زمان دار از چند مبحث دروس مفید است، اما هیچ چیز جای یک آزمون آزمایشی کامل را نمی گیرد. لزوماً هم نمی گوییم که باید در آزمون های آزمایشی موسسات پولی شرکت کنید. اگر بتوانید شرایط آزمون را در خانه فراهم کنید، می توانید از دفترچه سوالات کنکورهای سال های قبل و یا دفترچه آزمون های آزمایشی مربوط به موسسات استفاده کنید. این آزمون آزمایشی علاوه بر این که آمادگی شما برای کنکور را افزایش می دهد و می توانید با استفاده از آن خود را بسنجید، می توانید با سرعت تست زنی خودتان را در یک آزمون واقعی آشنا شوید و برای افزایش آن برنامه بریزید.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.