0
مجله راسخون مرتبط
ویژه نامه ها

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟

امروزه شبکه‌های اجتماعی، ناخدای کشتی اینترنت به حساب می آیند. آمار کاربران در شبکه‌های مجازی به صورت تصاعدی رو به افزایش است. پر واضح است که درچنین شرایطی رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در ساخت زیر بنای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جوامع ایفا می کنند. برخی از نظریه پردازان در حوزه ی ارتباطات بر این باورند که اداره ی جهان به وسیله‌ی کسانی اتفاق می افتد که صاحب رسانه‌ها هستند.
چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟

استفاده از سلبریتی ها در جهت رونق و جهش تولید

شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در اقتصاد و درآمدزایی افراد مختلف ایجاد نموده اند. چه بسیار افرادی که با بهره گیری از این فضا توانسته اند برای خود، شغل ایجاد کنند و در بستر آن به کسب درآمد مشغول شوند. با حضور روز افزون مردم در فضای مجازی، ظهور و بروز برخی هنجارهای جدید با تبعات مثبت و منفی، غیرقابل انکار است.

در این بین نقش افراد مشهور و فعال در رسانه‌های مجازی در تمامی حوزه‌ها اعم از سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بسیار ملموس است. کم نیستند صاحبان کسب و کاری که جهت بازاریابی محصولات و خدمات خود در شبکه‌های مجازی از افراد مشهور جامعه بهره می گیرند.

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟

بازاریابی افراد مشهور (سلبریتی) چیست؟

امروزه با گسترش شبکه‌های مختلف اجتماعی، ظرفیت‌های جدیدی برای انواع روش‌های تبلیغات به وجود آمده است. بازاریابی سنتی جای خود را به بازاریابی دیجیتالی داده است و همواره ایده‌ها و سبک‌های نوینی در تبلیغات به کار گرفته می شوند. یکی از روش هایی که امروزه به خصوص در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مرسوم است، بازاریابی و تبلیغات از طریق افراد مشهور جامعه یا سلبریتی هاست.

ارائه‌ی چهره های آشنا یکی از سریعترین و آسان ترین راه ها، برای شرکت‌ها جهت تبلیغ و تثبیت برندهای تجاری در ذهن مصرف کنندگان است. هنگامی که یک بازیگر محبوب یا شخصیت ورزشی قهرمان، محصولی را تأیید می کند، آن محصول فوراً در بین مشتریان، اعتبار کسب می کند و این در واقع همان بازاریابی سلبریتی است.

به عبارت ساده تر، بازاریابی سلبریتی یک نوع تاکتیک است که از یک شخص مشهور استفاده می شود تا محصولات یا خدماتی را تأیید کند. در کشور آمریکا تقریباً 15 درصد تبلیغات توسط افراد سلبریتی صورت می گیرد. این فرد مشهور ممکن است یک بازیگر، نوازنده، ورزشکار، خواننده یا شخصیت کارتونی باشد. نیازی نیست که آن شخصیت یک ستاره‌ی بین المللی باشد، کافی است آن شخص برای مخاطبان مورد هدف، آشنا و محبوب باشد. (1)

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟

کسب درآمد افراد مشهور از تبلیغات

همانطور که کسب و کارهای بزرگ و کوچک می توانند از افراد مشهور به عنوان یکی از انواع بازاریابی بهره گیرند، به همان شکل نیز سلبریتی‌ها از طریق برندسازی و تبلیغات به کسب درآمد مشغول شده اند.

تبلیغات در صفحه‌های پربازدید در تمام جهان رایج است و افراد مشهور بسیار زیادی در سراسر دنیا از راه تبلیغات شرکت‌ها و برندهای مختلف به کسب درآمد می پردازند. اگرچه تعداد زیادی از بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران خارجی که چهره‌های بسیار شناخته ‌شده‌ای نیز هستند، حاضر به ایفای نقش در تبلیغات تجاری نمی‌شوند، اما در این میان بازیگران و چهره‌های مشهوری نیز وجود دارند که از محبوییت و شهرت خود در عرصه ی تبلیغات استفاده کرده و درآمد شایان توجهی نسبت به فعالیت‌های حرفه‌ای خود کسب می‌کنند. بد نیست در ادامه به معرفی چند چهره‌ی مشهور که در این حوزه فعالیت دارند، بپردازیم.
 
کریستیانو رونالدو
این ابرستاره معروف فوتبال با ملیت پرتغالی، در صفحه ی اینستاگرامش بیش از 137 میلیون دنبال کننده دارد. او در سال 2018 برای انتشار هر پست تبلیغاتی در شبکه ی اجتماعی اینستاگرام، 750 هزار دلار دریافت می کرد، در حالی که این مبلغ در سال 2017 تقریباً 400 هزار دلار بوده است.
 
نیمار دا سیلوا سانتوس
وی یکی دیگر از ستارگان برزیلی فوتبال است که با 100 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام به تبلیغات تجاری نیز در صفحه‌ی مجازی خود مشغول است. وی در سال 2018 برای هر پست تبلیغاتی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، 600 هزار دلار دریافت کرده است. (2)
 
دیوید بکهام
این فوتبالیست پر طرفدار انگلیسی به عنوان یکی از محبوب‌ترین چهره‌های ورزشی در سراسر جهان همواره مورد توجه برندهای تجاری بزرگی بوده است. بستن قراردادهای متعدد با کمپانی‌های چند ملیتی، باعث شد که وی به آمریکا برود و برای هر ثانیه زندگی در این کشور 2 دلار دریافت نماید!
 

انواع شیوه‌های برندسازی به وسیله‌ی افراد مشهور

برندسازی یکی از شیوه‌های بازاریابی است تا توسط آن،  برند خود را به شیوه‌ای فعالانه شکل دهید. در سرتاسر جهان برندسازی به کمک سلبریتی‌ها رایج است. کمپانی‌های مختلف تجاری به روش‌های مختلفی از افراد مشهور برای برندسازی بهره می گیرند.

یکی از روش‌های برندسازی و تبلیغات به وسیله سلبریتی ها، حضور چهره معروف در مراسم معرفی کالا یا خدمات یا همچنین حضور وی در راه اندازی خط تولید آن کالا است. در این موارد معمولاً از نام یک شخص مشهور جهت برندسازی استفاده می‌شود. رایج‌ترین این نوع تبلیغات در صنعت مد و پوشاک است و تعداد زیادی از سلبریتی‌ها نام یک محصول را در صنعت مد و پوشاک با خود به همراه دارند.

گاهی اوقات کمپانی‌های تجاری برای تبلیغات خود بدون استفاده از حضور فرد، از شخصیت، خصوصیات بارز و یا صدای آن فرد معروف استفاده نمایند. به عنوان مثال استفاده از صدای هنرپیشه‌ی معروف شانکانری(Sean Connery) و یا مرحوم خسرو شکیبایی در کشور خودمان، نمونه هایی از این نوع تبلیغات محسوب می‌شوند.

اکنون با ظهور شبکه‌های اجتماعی و استقبال عموم مردم از این فضا، بسیاری از افراد مشهور در صفحات شخصی خود در فضای مجازی به تبلیغ در مورد کالاها و خدمات شرکت‌های مختلف می پردازند؛ هر دو طرف، سود بسیاری نیز از همین طریق کسب می نمایند. (3)

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟

حضور سلبریتی‌های ایرانی در تبلیغات

سابقه‌ی تبلیغات به وسیله‌ی افراد مشهور در ایران به ده‌ها سال پیش بر می گردد. افراد سرشناسی مانند علی پروین، مرحوم ناصر حجازی و در سال‌های بعد تبلیغات با حضور ستاره هایی همچون کریم باقری و احمدرضا عابدزاده نشان دهنده قدمت این نوع تبلیغات در ایران است. اما حضور افراد سلبریتی در امر بازاریابی و تبلیغات تنها به فوتبالیست‌ها محدود نشد.

مرحوم جمشید مشایخی به عنوان یکی از پیشکسوتان عرصه‌ی بازیگری، محصولات یک شرکت سازنده کولرهای گازی را در قالب بیلبورد، تبلیغ نمود. گفته می‌شود درآمد حاصل از تبلیغات این بیلبورد صرف هزینه‌های جراحی قلب ایشان شده است. پس از آن، بازیگران و ورزشکاران زیادی پای به این عرصه نهادند.

افرادی همچون محدرضا گلزار، بهرام رادان، مهران مدیری، محمدرضا فروتن و قهرمان سنگین وزن جهان حسین رضا زاده که در تبلیغات یکی از برندهای آب معدنی نقش داشت.

هرچند در ابتدا حضور سلبریتی‌ها در امر تبلیغات کمی چالش برانگیز و نکوهیده به شمار می آمد اما امروزه حضور افراد مشهور فارغ از نوع فعالیت حرفه ایشان در تبلیغات، امری معمولی و بدیهی به نظر می رسد. چه بسا تبلیغ یک برند و کسب درآمد از آن، حق طبیعی هر فرد معروفی به شمار می آید.

چهره‌های معروف ایرانی امروزه در صفحات اینستاگرام خود درآمدهای هنگفتی را از طریق پست‌های تبلیغاتی که به اشتراک می گذارند، کسب می کنند. بازاریابان و مجریان کمپین‌های تبلیغاتی با شناسایی چهره‌های مشهوری که در فضای مجازی از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند، ایده‌های مختلف تبلیغاتی را از طریق آن‌ها پیاده می سازند. (4)
 

مزایا و ریسک‌های استفاده از سلبریتی‌ها در تبلیغات

افراد مشهور با تایید خود نسبت به محصولات و خدمات می توانند امتیازات زیادی برای یک برند کسب نمایند. از جمله‌ی این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 
 • افزایش اعتبار تجاری برند
 • زمانی که شرکت نایک می خواست فعالیت تجاری خود را در بازارهای جهانی گسترش دهد از مایکل جردن، اسطوره‌ی بی تکرار بسکتبال برای همکاری با این برند استفاده نمود و استفاده از این ستاره‌ی مشهور، دستاوردی چند میلیارد دلاری برای این شرکت به همراه داشت.

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟
 
 • به خاطرسپاری تبلیغات با استفاده از افراد مشهور
 • محققان به این نتیجه رسیده اند که تایید افراد مشهور در مورد یک محصول باعث بهبود به خاطر سپردن تبلیغات آن محصول می‌شود.
 
 • باعث می‌شود که مردم آن محصول را باور کنند
 • از آنجا که سلبریتی‌ها در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، دامنه تاثیر آن‌ها در تمامی مسائل بر روی مردم یک جامعه بالاتر است. به همین دلیل زمانی که آن‌ها با تبلیغ یک محصول آن را به تایید خویش می رسانند، این باور در ذهن مخاطب شکل می گیرد که آن محصول کاملا قابل اطمینان است.
 
 • تثبیت جایگاه برند شما در رقابت با دیگران
 • هنگامی که شما از یک سلبریتی برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود استفاده می کنید، شخصیت متمایزی نسبت به دیگر برندها برای خود کسب می‌کنید که این کار باعث تثبت و ایستادگی برند تجاری شما در مقایسه با دیگر رقبا می‌شود.

با تمام مزایایی که شما می‌توانید از طریق سلبریتی مارکتینگ کسب کنید، هنوز هم خطرات احتمالی ممکن است برند شما را در این روش تهدید کند، که در آن ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:
 
 • نتیجه‌ی معکوس با اشتباه سلبریتی ها
 • حتی افراد مشهور و محبوب نیز خالی از اشتباه نیستند و ممکن است در طول زندگی بارها دچار اشتباهاتی شوند. این اشتباهات ممکن است باعث فروپاشی تمام برندهایی شود که قبلاً توسط این افراد به تایید رسیده بودند.
 
 • استفاده‌ی بیش از حد شرکت‌ها از یک سلبریتی
 • زمانی که یک فرد مشهور همزمان برای چندین شرکت تبلیغ نماید، اعتبار او ممکن زیر سوال رود و احتمال دارد مردم این فکر را کنند که آن فرد حاضر است هر نوع محصول یا خدماتی را تبلیغ و تایید کند.
 
 • هزینه‌ی بسیار بالای تبلیغات با سلبریتی ها
 • از آنجایی که افراد مشهور برای تایید و تبیلغ محصولات شرکت ها، هزینه‌های هنگفتی را طلب می کنند، ممکن است آن محصول به هر دلیلی با عدم استقبال از سمت مردم مواجه شود و در این حال خسارات زیادی به آن شرکت وارد می‌شود. (5)

چگونه می‌توان از شخصیت‌های مشهور (سلبریتی ها) در جهت رونق و جهش تولید استفاده کرد؟
 
جمع بندی و نتیجه گیری
امروزه راه‌های زیادی جهت بازاریابی محصولات و خدمات برای تمامی مشاغل تجاری و خدماتی وجود دارد. فارغ از اینکه صاحب چه نوع کسب و کاری هستید و نوع فعالیت شما چقدر کوچک یا بزرگ است، همواره باید در نظر داشته باشید که مناسب‌ترین راه را برای تبلیغات خود انتخاب کنید.

با توجه به اهتمام ویژه‌ی تمامی نهادها برای ایجاد جهش تولید در کشور، شبکه‌های اجتماعی با داشتن طرفداران و مخاطبان زیاد می توانند پتانسیل‌های بسیار خوبی برای تبلیغات کسب و کارها باشند. برای استفاده از این منابع باید ابتدا بازار هدف خود را به خوبی شناسایی کنید و بدانید که مشتریان شما عموماً در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر هستند.

اگر می خواهید از جدیدترین شیوه‌های بازاریابی چه در شبکه‌های اجتماعی و چه هر نوع بازاریابی دیجیتالی، عقب نمانید، سعی کنید همواره اطلاعات خود را در این زمینه به‌روز نمایید و شیوه‌های نوین تبلیغات را در تمام شبکه ها، رصد کنید. فراموش نکنید که در حوزه تبلیغات شبکه‌های اجتماعی راه‌های بسیاری از جمله استفاده از افراد محبوب و مشهور می تواند به شما کمک کند. پس از شناسایی تمامی امکانات و پتانسیل ها، بهترین راه را جهت تبلیغ محصولات و خدمات خود به کار گیرید.

پی نوشتها
 1. www.marketing-schools.org
 2. www.famp.ir
 3. www.advertisers.blog.ir
 4. www.ostoorehsazan.ir
 5. www.frog-dog.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما