پنجشنبه، 23 مرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پارگی عصب و عضله ساعد

پرسش :

ساعد راستم دچار پارگی با شیشه شده. در ناحیه ی نزدیک به آرنچ، حدود ۱۰ سانت پایین تر از اپی کوندیل داخلی. که جراح پلاستیک برام عمل ترمیمی انجام داد. لطفا راهنماییم کنید که آیا در محدوده کاری جراحی پلاستیک قرار دارم یا ارتوپدی. و با توجه به اینکه جراح به من گفت که بخش کمی از عضله ام رو برداشته که پوستم رو بخیه بزنه آیا در آینده با کاهش کارکرد دست، مواجه خواهم شد؟ همچنین یک عصب که به پوست طرف داخلی ساعدم حس می داده قطع شده، آیا حس آن ناحیه بر خواهد گشت.


پاسخ :
پاسخ از آقای دکتر مهرداد منصوری، متخصص ارتوپدی:
اعمال جراحی بر روی عضلات، تاندون ها و اعصاب ساعد به توسط جراحان ترمیمی، ارتوپدی و دست انجام میشوند. نتیجه درمان جراحی ضایعات این بافت ها بیشتر به تبحر جراح بستگی دارد تا به نوع رشته های تخصصی.

در آسیب های نافذ ساعد که موجب صدمه به عضلات میشوند گاهی اوقات پزشک معالج قسمتی از بافت عضلانی که از بین رفته و احتمال زنده ماندن آن کم است را برمیدارد. در صورتی که مقدار  بافت برداشته شده زیاد نباشد معمولا اختلال عمده ای در کارکرد ساعد بوجود نمیاید.

آسیب اعصاب حسی در ناحیه ساعد ممکن است به علت قطع کامل عصب و یا ضربه به عصب بوجود آید. در صورتی که فلجی عصب که خود را بصورت کاهش حس پوستی نشان میدهد به علت ضربه به عصب باشد این کاهش حس بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه خودبخود خوب میشود ولی وقتی عصب حسی پوست ساعد قطع شده باشد معمولا سعی در ترمیم آن نمیشود.

در این حالات قدری کاهش حس پوستی برای همیشه باقی خواهد ماند ولی این کم حسی بتدریج و با گذشت زمان و به علت جبران حس توسط اعصاب مجاور کمتر خواهد شد.
​​​​​​​
منبع: ایران ارتوپد


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.