روش محافظت از کودکان‌ در برابر ویروس کرونا

یکی از بهترین راه‌ها برای سالم نگه داشتن کودکان از ویروس کرونا و دیگر بیماری‌ها، تشویق شستشوی مداوم دست‌ها است. قرار نیست که یک مکالمه ترسناک داشته باشید. هم‌چنین می‌توانید به کودکان نشان دهید که چگونه سرفه یا عطسه را با آرنج بپوشانند. توضیح دهید که بهترین کار نزدیک نشدن به افرادی است که این نشانه‌ها را دارند و از آنها بخواهید که اگر احساس تب، سرفه یا سختی در تنفس داشتند به شما بگویند. با ما همراه باشید.
دوشنبه، 11 فروردين 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
روش محافظت از کودکان‌ در برابر ویروس کرونا
کودکان حق دارند که درباره آنچه در جهان رخ می‌دهد، اطلاعات واقعی داشته باشند، اما افراد بالغ نیز وظیفه دارند که آنها را از استرس به دور نگه دارند.
 

مقدمه

انبوهی از اخبار و مطالبی که درباره بیماری ویروس کرونای ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌شنوید، ذهن‌تان را مضطرب و نگران می‌سازد. بنابراین طبیعی است چنین اخباری که ما را ناراحت می‌کند، باعث اضطراب و نگرانی کودکان نیز بشود. کودکان ممکن است در فهم آنچه که در فضای آنلاین یا تلویزیون می‌بینند یا از دیگر افراد می‌شوند، دچار مشکل شده و در نتیجه در برابر احساساتی مانند نگرانی، استرس و غم آسیب‌پذیر شوند. اما، به نوشته‌ی صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای حمایت از کودکان، یونیسف، یک گفتگوی باز و حمایتی با کودکان‌تان می‌تواند به آنها کمک کند تا این مساله را درک کرده، خود را با آن تطبیق داده و حتی کمکی مثبت به دیگران نیز انجام دهند.
 

محافظت از کودکان‌ در برابر ویروس کرونا

۱- سوالات صریح و باز بپرسید و به جواب‌شان گوش دهید
کار را با دعوت از کودک‌تان برای گفتگو درباره مساله شروع کنید. مشخص سازید که آنها قبلاً چقدر درباره موضوع می‌دانند و بگذارید آنها بحث را هدایت کنند. اگر کودکان در سنین پایین بوده و هنوز درباره همه‌گیری نشنیده‌اند، شاید نیاز نباشد که موضوع را مطرح کنید، فقط به آنها رعایت مناسب اصول بهداشت شخصی را بدون ایجاد ترس جدید، یادآوری کنید. مطمین شوید که در محیطی ایمن هستید و به کودک‌تان اجازه دهید آزادانه سخن بگوید. نقاشی، داستان و دیگر فعالیت‌ها برای باز کردن بحث می‌تواند مفید باشد.

مهم‌ترین نکته این است که از نگرانی‌های آنها اجتناب نکرده و یا این نگرانی‌ها را کوچک نشمارید. مطمین شوید که احساسات کودک‌تان را قبول و تایید کرده و به آنها اطمینان دهید که احساس ترس درباره چنین موضوعاتی طبیعی است. نشان دهید که با توجه کامل به آنها گوش می‌دهید و مطمین شوید که آنها می‌دانند می‌توانند با شما یا معلم‌شان هر زمان که خواستند گفتگو کنند.
 
۲- صادق باشید؛ واقعیت را به روش قابل فهم و متناسب با سن کودک توضیح دهید
کودکان حق دارند که درباره آنچه در جهان رخ می‌دهد، اطلاعات واقعی داشته باشند، اما افراد بالغ نیز وظیفه دارند که آنها را از استرس به دور نگه دارند. برای هر سنی از زبان مناسب آنها استفاده کنید، واکنش‌های آنها را زیر نظر بگیرید و در برابر سطح اضطراب آنها حساس باشید.

اگر پاسخ سوالات را نمی‌دانید، حدس و گمان نزنید. از این امر به عنوان فرصتی برای همکاری و یافتن جواب استفاده کنید. وب‌سایت‌های سازمان‌های بین‌المللی به مانند یونیسف و سازمان جهانی صحت منابع بسیار خوب اطلاعات هستند. به کودکان توضیح دهید که برخی اطلاعات آنلاین دقیق نیستند و این‌که بهترین کار اطمینان به متخصصان است.
 
۳- به کودکان نشان دهید که چگونه از خود و دوستان‌شان محافظت کنند
یکی از بهترین راه‌ها برای سالم نگه داشتن کودکان از ویروس کرونا و دیگر بیماری‌ها، تشویق شستشوی مداوم دست‌ها است. قرار نیست که یک مکالمه ترسناک داشته باشید. هم‌چنین می‌توانید به کودکان نشان دهید که چگونه سرفه یا عطسه را با آرنج بپوشانند. توضیح دهید که بهترین کار نزدیک نشدن به افرادی است که این نشانه‌ها را دارند و از آنها بخواهید که اگر احساس تب، سرفه یا سختی در تنفس داشتند به شما بگویند.
 
۴- به کودکان حس امنیت بدهید
زمانی که تصاویر ناخوشایند بسیاری در تلویزیون یا فضای آنلاین می‌بینیم، برخی اوقات ممکن است احساس کنیم که بحران ما را احاطه کرده است. کودکان ممکن است نتوانند بین تصاویر روی صفحه و زندگی شخصی واقعی‌شان تمایز قایل شوند و این امر شاید باعث شود باور کنند که در معرض خطر قریب‌الوقوع قرار دارند. می‌توانید در صورت امکان با پدید آوردن فرصت‌های بازی و استراحت برای کودکان‌تان به آنها کمک کنید تا با استرس مقابله کنند. تا جایی که ممکن است برنامه‌های روزانه و معمول را، بالاخص قبل از خوابیدن کودکان، اجراء کنید یا به آنها کمک کنید که در محیط تازه برنامه‌های روزانه جدیدی برای خود ایجاد کنند.

اگر درباره یک همه‌گیری در منطقه خودتان توضیح می‌دهید، به کودکان‌تان یادآوری کنید که ابتلای آنها به بیماری نامحتمل است، اغلب افرادی که به ویروس مبتلا می‌شوند، دچار بیماری شدید نخواهند شد و این‌که بزرگ‌سالان بسیاری در تلاش هستند تا خانواده شما را ایمن و سالم نگه دارند. اگر کودک شما احساس ناخوشی دارد، به او توضیح دهید که باید در خانه یا در شفاخانه بماند زیرا برای خود و دوستان‌شان ایمن‌تر است. به آنها اطمینان دهید که می‌دانید تبعیت از قوانین برخی اوقات سخت (شاید ترسناک و حتی کسل‌کننده) باشد اما کمک خواهد کرد که همه سالم بمانند.
 
۵- مراقب کودکان‌تان و رفتارهای تعبیض‌آمیز باشید
بیماری کرونا توأم با گزارش‌های متعددی درباره تبعیض نژادی در اطراف جهان است، بنابراین باید مطمین شوید که کودکان‌تان نه زورگویی را تجربه و نه آن را اعمال می‌کنند. توضیح دهید که ویروس کرونا هیچ ارتباطی با ظاهر افراد، مکانی که از آن می‌آیند یا زبانی که سخن می‌گویند، ندارد. اگر به آنها برچسب زده شده یا در مکتب مورد زورگویی واقع شده‌اند، باید بتوانند به راحتی این مساله را با فرد بالغ مورد اعتمادشان مطرح کنند. به کودکان‌تان یادآوری کنید که در مکتب همه باید ایمن باشند. زورگویی همیشه کاری اشتباه است و ما باید سهم خودمان را در اشاعه مهربانی و حمایت از یکدیگر انجام دهیم.
 
۶- برای کودکان‌تان مثال‌های مثبت و انرژی‌بخش بیارید
مهم است که کودکان بدانند مردم با مهربانی و سخاوتمندی به هم‌دیگر کمک می‌کنند. داستان‌های کارکنان سلامت، دانشمندان و افراد جوان که در تلاش برای توقف همه‌گیری و ایمن نگه داشتن جامعه هستند، را بازگو کنید. دانستن این نکته که افراد دلسوز و مهربان دست به کار شده‌اند، حس اطمینان خاطر بسیاری می‌دهد.
 
۷- مواظب خودتان باشید
اگر خودتان را هم با وضعیت تطبیق دهید، می‌توانید به کودکان‌تان بهتر کمک کنید. کودکان از واکنش شما به اخبار الگوبرداری خواهند کرد، بنابراین دانستن این‌که شما نیز خون‌سرد بوده و کنترول وضعیت را در اختیار دارید، به آنها کمک خواهد کرد.
 
۸- در پایان گفتگوی خود با کودکان، متوجه نتیجه‌گیری آنها باشید
دانستن این‌که کودکان را در وضعیت اضطراب رها نمی‌کنیم مهم است. زمانی که گفتگو را پایان می‌دهید، سعی کنید تا با بررسی زبان بدن و نیز ملاحظه این‌که آیا از لحن صدای همیشگی‌شان استفاده می‌کنند و نیز بررسی تنفس آنها، سطح نگرانی آنها را تشخیص دهید. به کودکان‌تان یادآوری کنید که می‌توانند سایر گفتگوهای سخت را نیز هر زمان که بخواهند با شما در میان بگذارند. به کودکان‌تان بگویید که آنها برای‌تان بسیار مهم هستند، همیشه آماده‌ی گوش دادن به حرف‌های‌شان هستید و آنها می‌توانند هر زمان که احساس نگرانی کردند به شما پناه بیاورند.

منبع: سایت کودک خبر


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.