0
ویژه نامه ها

سیب و یک دنیا خاصیت

سیب میوه ای پرخاصیت بوده و طبعی گرم دارد، در صورتی که این میوه بعد از خوردن غذا استفاده شود در هضم غذا کمک کرده و هضم را آسان می کند، این میوه برای کسانی که دچار کلسترول خون بوده نیز بسیار خوب بوده و افراد می توانند برای کاهش کلسترول پوست خشک سیب را 15 دقیقه در آب بجوشانند و از آن استفاده کنند.
سیب و یک دنیا خاصیت

میزان ارزش غذایی سیب

سیب دارای ویتامین و مواد مغذی زیادی است و بی مناسبت نیست که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید که خوردن یک سیب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بی نیاز می کند. سیب سرشار از ویتامین‌ های E، B12، B2، B1، A و K، اسید پانتوتونیک، نیاسین، بیوتین، اسید فولیک و کولین است.

مقادیر این ویتامین‌ ها در انواع گوناگون سیب متفاوت است. پوست سیب حاوی کاروتن می‌باشد.

تقریباً نیمی از ویتامین C در پوست سیب وجود دارد و سیب‌های کوچک در مقایسه مقدار بیشتری پوست دارند.

انواع سیب منابع بسیار خوبی برای تأمین ویتامین C محسوب می‌شود. سیب دارای مقدار بسیار ناچیزی ویتامین K است.

موادی که در یک سیب متوسط وجود دارد به شرح زیر است:
 
انرژی ۲۵۸ کالری
پروتئین ۱/۲ گرم
چربی ۱/۶ گرم
مواد نشاسته ای ۵۹٫۶ گرم
کلسیم ۲۴ میلی گرم
فسفر ۱۰ میلی گرم
آهن ۱/۲ میلی گرم
ویتامین آ ۳۶۰ واحد
ویتامین ب ۱  ۰/۱۵ میلی گرم
ویتامین ب 2 ۰/۰۸ میلی گرم
ویتامین ب۳ ۰/۱ میلی گرم
ویتامین ث ۱۸ میلی گرم


سیب و یک دنیا خاصیت

نکات مهم در مصرف سیب

خوردن ۲ یا ۳ عدد سیب متوسط در روز ایده آل است. برای دستیابی به حد اعلای فواید سیب پوستش را هم بخورید.

با آن که آب سیب مغذی است، اما به اندازه خود سیب سرشاز از فیبر نیست.

سعی کنید همیشه سیب را با پوست بخورید زیرا مقدر زیادی پکتین در پوست سیب وجود دارد سیب هایی که در بازارهای داخل ایران یا آمریکا و کانادا بفروش می رسد روی آن دارای یک لایه چربی برای حفاظت آن می باشد بنابراین حتما این سیب ها را بدقت بشوئید آنهائیکه دارای معده ضعیف هستند باید سیب را بسیار نازک پوست بگیرند که پکتین ها و ویتامین های آن از بین نرود. {1}
 

فواید سیب برای سلامتی و خواص

 
1. ضد سرطان
سیب، دارای توانایی های ضدسرطان قوی است ،که بدن را از شر سلول های سرطانی ایمن نگه میدارد؛ این، یکی از بهترین مزایای سیب است.

دانشمندان انجمن تحقیقات سرطان آمریکا هم، موافق هستند که مصرف سیب می تواند خطر ابتلا به سرطان پانکراس را تا 23 درصد کاهش دهد و همچنین چند ترکیب در پوست سیب، نشان می دهد که پوست سیب هم پتانسیل رشد در برابر سلولهای سرطانی را دارد که، توسط محققان دانشگاه کورنل مشخص شده است. علاوه بر این ،سرطان کولورکتال را می توان با مصرف فیبر از بین برد بنابراین دفعه بعد که پوست سیب را در زباله می اندازید، به ارزش غذایی آن فکر کنید.
 
2. ضد کلسترول
سیب حاوی مقدار زیادی فیبر می باشد. موقعی که ما سیب میخوریم فیبرهای محلول با چربی های روده رقابت می کنند.

این رقابت بین الیاف و چربی، باعث کاهش جذب (LDL) چگالی لیپوپروتئین و سطح کلسترول بد و یا افزایش جذب (HDL)، چربی لیپو پروتئین و کلسترول خوب می شود که این باعث تنظیم و یا از بین رفتن کلسترول های مضر در بدن می شود.
 
3. تقویت ایمنی بدن با سیب
سیب، دارای آنتی اکسیدان است که در سیب های قرمز خوشمزه بیشتر یافت می شود.

این آنتی اکسیدان ،سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، تا دفاع طبیعی بدن را ایجاد کند.

سایر مواد مغذی موجود در سیب، ویتامین c است که دارای خواص ضد التهابی می باشد به همین دلیل است که سیب به عنوان تقویت کننده های ایمنی بالا شناخته شده است.
 
4. جلوگیری از آلزایمر با خوردن سیب
آزمایش انجام شده بر روی موش ها نشان داد که مصرف منظم سیب در رژیم غذایی، باعث افزایش دوز بالای انتقال دهنده های عصبی به نام استیل کولین می شود. همچنین در آلزایمر، سلول های عصبی مغز آسیب می بینند و آب سیب که حاوی فلاونوئیدها است، به بهبود سلول های آسیب دیده کمک می کند بنابراین، نوشیدن آب سیب می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد و می تواند در برابر کوچک شدن و نابودی مغز مبارزه کند.
 
5. جلوگیری از آسم با مصرف سیب
فیتوکمیکال ها و پلی فنول ها، مواد شیمیایی ای هستند که به سیب خواص درمانی می دهند و می توانند به بهبود آسم، مشکلات تنفسی و بهبود عملکرد کلی ریه ها کمک کنند.

تحقیقات نشان می دهد، کودکانی که به طور منظم و مداوم آب سیب مصرف می کنند، به نسبت افرادی که به ندرت آب سیب مصرف می کنند، خطر کم تری برای ابتلا به حملات آسمی و مشکلات تنفسی و خس خس کردن دارند.

در مقابل، خوردن کامل سیب به نظر نمی رسد که برای آسم و مشکلات تنفسی و خس خس کردن کودکان مفید باشد.
 
6. درمان دیابت با سیب
یکی دیگر از فواید سلامتی مهم سیب این است که، با رادیکال های آزاد بی اکسیژن که باعث دیابت می شوند، مبارزه می کند.

سیب، غنی از فیبرهای محلول است، کلیدی برای تغییر نوسانات قند خون. میزان بالای فیبر محلول، پکتین موجود در سیب، به وسیله انتقال قند به جریان خون به میزان کم، به کنترل قند خون کمک می کند.زنانی که حداقل یک سیب در روز می خورند، 28 درصد کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند، به نسبت افرادی که سیب نمی خورند.
 
7. جلوگیری از سنگ کیسه صفرا با خوردن سیب
هنگامی که کلسترول شما در کیسه صفرا شما بیش از حد باشد، سنگ های صفراوی شکل می گیرند. آنها در افراد چاق شایع تر هستند.

برای جلوگیری از سنگهای صفراوی، پزشکان توصیه می کنند که ،رژیم غذایی با فیبر زیاد داشته باشید، تا وزن و میزان کلسترول را کنترل کند.

سیب، غنی از فیبر پکتین است که می تواند به کنترل سطح کلسترول در بدن کمک کند.فیبر این کار را با کمک به کاهش جذب LDL انجام می دهد.
 
8. سندرم روده تحریک پذیر
سندرم روده تحریک پذیر دارای یبوست، اسهال، و درد شکمی است.

برای کنترل این علائم، پزشکان توصیه می کنند که از غذاهای لبنی و چربی پرهیز کنید، و از خوراکی ها و غذاهای فیبر دار و سیب به شدت استفاده کنید.
 
9. سم زدایی کبد
ما به طور مداوم سم مصرف می کنیم، چه از طریق نوشیدنی ها و چه از طریق غذاها، و کبد ما مسئول تخلیه این سموم از بدن است.

یکی از بهترین چیزهایی که می توانید بخورید و به سم زدایی کبد شما کمک می کند، میوه هایی مانند سیب است که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرهای بالایی هستند.
 
10. جلوگیری از آب مروارید
مطالعات گذشته بر این موضوع متمرکز شده بودند، اما مطالعه اخیر نشان می دهد که افرادی که رژیم غذایی غنی از میوه هایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند، مانند سیب، دارند، 10 تا 15 درصد کمتر احتمال ابتلا به به آب مروارید دارند.
 
11. جلوگیری از پارکینسون
پارکینسون، یک نوع بیماری است که سلول های عصبی تولید کننده دوپامین مغز را می شکننند.آنتی اکسیدان های موجود در سیب، مانع از این شکستن ها می شوند.

12. جلوگیری از هموروئید
هموروئید ها به علت فشار بیش از حد در ناحیه لگن و رکتوم(مقعد و راست روده) که باعث ایجاد تورم رگها در کانال مقعد می شود، به وجود می آید.

در حالی که این امر ،تهدید کننده زندگی نیست، اما فعالیت های روزانه را دردناک می کند.

محتوای فیبری موجود در سیب باعث کاهش فشار می شود، که درد را نیز کاهش می دهد (هنگام دفع مدفوع).
 
13.کاهش وزن
فیبر موجود در میوه ها، معده را با کالری کمتری پر می کند.کاهش دریافت کالری همراه با از بین بردن حس گرسنگی.این موضوع اجازه می دهد تا چربی های انباشته شده بدن سوخته شوند، که باعث کاهش وزن می شود.
 
14. افزایش استقامت
آنتی اکسیدانٍ کورستین، اکسیژن را خیلی راحت تر در دسترسی ریه ها قرار می دهد و به این علت مدت زمان استقامت به طور قابل توجهی افزایش می یابدو این اتفاق به شما اجازه می دهد تا زمان بیشتری را ورزش کنید.
 
15. دندان های سفیدتر
گاز زدن و جویدن این میوه ،باعث افزایش ترشح بزاق در دهان می شود که باعث دیرتر افتادن دندان ها می شود.این میوه، قطعا می تواند بازدید ناخوشایند به دندانپزشک را بسیار کمتر کند.
 
16. کمک به هضم
علی رغم اندازه کوچکش، این میوه غنی از فیبر رژیمی است.با قرار دادن آنها در رژیم روزانه غذایی خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که روند گوارشی شما سالم می ماند. همان زمان، یبوست را از بین می برد و حرکت روده را تسهیل می کند.
 
17. پتانسیل سم زدایی ذاتی
عصاره گرفته شده از شکوفه سیب برای از بین بردن سموم کلیه ها و کبد استفاده می شود.

در حالی که اندام های حیاتی را پاک می کند، همچنین تضمین می کند که سلامت کلی بدن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
 
18. جلوگیری از آسیب سلولهای مغزی
خوردن سیب یا نوشیدن آب سیب، برای سلامت سلول ها بسیار مناسب است. مطالعات به این نتایج رسیده اند که سیب ها خواص از بین بردن رادیکال های آزاد را دارند. آنها ،غنی از کورستین هستند، یک ماده مغذی فعال که سلامت سلولی را ارتقا می دهد. به همین دلیل، سیب ب به پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر کمک می کند.
 
19. کاهش مشکلات تنفسی
سیب های مخملی یک درمان خانگی برای سرفه، گرفتگی سینه، و آسم های اولیه و خفیف است.مقدار بالای ویتامین C و مواد معدنی موجود در سیب های مخملی، سیستم ایمنی و سلامت بدن را تقویت می کنند.فقط کافی است که به این میوه سلام دهید و با سرفه مزمن و سرماخوردگی خداحافظی کنید.
 
20. کمک به گردش خون
سیب های مخملی، غنی از آهن هستند، که به حفظ سطح هموگلوبین موجود در خون کمک می کند. همچنین میزان گلبول قرمز خون را تنظیم می کند.

سیب های مخملی موجب افزایش اکسیژن موجود در خون می شوند، که به تحریک رشد مو و بهبود آن کمک می کند.

این برای بیماران مبتلا به کم خونی بسیار ضروری است است.
 
21. افزایش سلامت استخوان
سیب های مخملی یا مابولو، غنی از کلسیم هستند.کلسیم ،یکی از مواد مغذی کلیدی است که باعث تقویت استخوان و دندان می شود.

مقدار بالای کلسیم موجود در سیب مخملی، به پیشگیری از وضعیت هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز روماتوئید کمک می کند.

این میوه باید بخشی از رژیم منظم در تمام گروههای سنی باشد.
 
22. خواص ضد درد
برگ سیب مخلمی دارای خواص ضد دردی است که به کاهش درد استخوان و عضلات کمک می کند.

برگ و پوست درخت را بکنید و به طور موضعی روی محل مورد نظر قرار دهید،تا بهترین نتایج رخ دهد. این ،یک درمان طبیعی برای درد های بدن است.
 
23. بهبود دید در شب
سیب های مخملی یا کاماگونگ حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند. اینها به بهبود دید و کاهش علائم شب کوری در کودکان کمک می کنند.

ویتامین A برای بینایی خوب و مناسب و ضروری است. اجازه دهید فرزندانتان از سیب مخملی استفاده کنند و به عینک ها نه بگویند.
 

مزایای سیب برای پوست

شواهد بی نظیری وجود دارد که نشان می دهد که سیب قرمز برای پوست و سلامت آن بسیار موثر است.

سیب ها احتمالا یکی از میوه هایی هستند که می توانند پوستی زیباتر را به شما ارائه دهند.در اینجا کمی از بهترین مزایای سیب برای پوست را آورده ایم.
 
24. روشن کننده و درخشان کننده
سیب، دارای خاصیت روشن کنندگی، درخشان کنندگی و نرم کنندگی پوست است.

به این دلیل که دارای زیادی محتوای از کلاژن و خاصیت کشسانی (الاستیک) است، چیزهایی که برای حفظ بی نقص و بی عیب پوست لازم است.

بنابراین، با مصرف این میوه قرمز خوشمزه، پوستی درخشان، شاداب و جوان را برای شما فراهم می کند.
 
25. آبرسانی به پوست
آبرسانی و همچنین پاکسازی پوست. برای این منظور، یک برش از سیب را بردارید و آن را روی صورت خود بگذارید تا خشک شود.

این کار تولید چربی و روغن را در بدن متعادل می کند و یک ماسک آبرسانی عالی است. سیب همچنین، می تواند به عنوان یک لایه بردار نیز استفاده شود.
 
26. مزایای ضد پیری
سیب، یک ماسک ضد پیری برای لیفت پوست خشک و چین و چروک ها است و همچنین پوست را مرطوب می کند.

مصرف منظم سیب ها، خطوط و چین و چروک ها را پاک می کند. می توانید سیب رنده شده را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بماند.

چروک ها را از بین می برد و پوست شما را نیز پاکسازی می کند.
 
27. حفاظت از UV
سیب حاوی موادی است که از UVB محافظت می کنند و می تواند حفاظت بیشتری از اشعه های خورشیدی فراهم کند.

این میوه می تواند، آفتاب سوختگی را درمان کند و از لایه برداری جلوگیری کند.

برای این منظور، یک قاشق چای خوری گلیسیرین را با سیب رنده شده مخلوط کنید.

آن را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید تا 15 دقیقه بماند و سپس آن را با آب سرد شستشو دهید.

سیب و یک دنیا خاصیت
 
28. آکنه، لکه ها، لکه های تیره و صدمات پوستی
برای از رهایی از آکنه، لکه ها و لکه های تیره و صدمات پوستی، می توانید یک چهارم سیب را با خامه مخلوط کنید و آن را روی صورت خود بمالید.

به لطف خواص خنک کننده آن، سیب به بهبود آکنه و آفتاب سوختگی کمک می کند.

برای این منظور، یک برش از سیب را برای یک ساعت یا بیشتر در یخچال قرار دهید و آن را بر روی پوست سوخته یا آکنه خود بگذارید.
 
29. تونر عالی
سیب، یک تونر فوق العاده ای است که به سفت شدن پوست و تحریک برای گردش خون به سطح پوست کمک می کند.

پالپ سیب خام و سرکه سیب در این زمینه بسیار مفید هستند.

سرکه سیب، کمک می کند تا پوست را از پاتوژن ها و روغن، که باعث ایجاد آکنه و جوش می شوند کاملا پاک شود.

همچنین سطح PH پوست را متعادل می کند، که پوست را قادر می سازد تولید زیاد روغن و چربی را محدود کند.

یک تکه پنبه را در سرکه سیب فرو ببرید و سپس آن را روی صورت خود بمالید.

این اثر هانند اثر تونرها خواهد بود.علاوه بر این، آکنه و جوش را سر بسته نگه می دارد.
 
30. درمان چشم های پفی
قرار دادن یک برش سیب در زیر چشمانتان، می تواند تیرگی زیر چشم یا پف زیر چشم را کاهش دهد.

شمامی توانید دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با سیب زمینی رنده شده مخلوط کنید.

این ترکیب را روی پف چشمتان قرار دهید و با یک پارچه گرم روی آن را بپوشانید. اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.
 
31. جلوگیری از سرطان پوست
سیب حاوی مقدار کمی ویتامین A، از خانواده شیمیایی رتینوئید است.

ویتامین A نقش مهمی در رشد پوست دارد، بنابراین پوست نابالغ را قادر می سازد تا به بافت پوستی بالغ تبدیل شود.

ویتامین A همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد.

یک سیب بزرگ حدود 120 واحد بین المللی ویتامین A است که تقریبا 5 و 4 % میزان دریافت روزانه ویتامین A برای زنان و مردان را تشکیل می دهد.
 
32. مزایای ویتامین C
مصرف سیب باعث افزایش دریافت ویتامین C یا اسید اسکوربیک می شود.

این ویتامین ،در تشکیل کلاژن دخالت دارد، پروتئینی که در پوست شما فراوان است.

کلاژن یکی از اجزای سازنده ساختاری مهم پوست است که به حفظ موانع ضد آبی پوست کمک می کند.

کمبود ویتامین C ،منجر به تولید کم کلاژن می شود که در نهایت سبب باز شدن زخم های قدیمی و بریده شده پوست می شود.

یک سیب بزرگ،10.3 میلیگرم ویتامین C دارد که به ترتیب 14% و 11% از میزان مورد نیاز روزانه ویتامین C برای زنان و مردان را تامین می کند.
 

مزایای سیب برای مو

علاوه بر اینکه سیب با پوست شما دوست است، مصرف منظم سیب به شما یک موی سالم هدیه می دهد.

مواد مغذی بسیار زیاد موجود در این موه می تواند رشد مو را افزایش دهد و همچنین فواید دیگر برای موها ارائه دهد.
 
33. تحریک رشد مو
سیب، متعلق به دسته ای از میوه هایی است که تقویت کننده های رشد مو هستند.

این کیفیت را می توان به وجود مواد مغذی به نام بیوتین که به عنوان استروئید های رشد طبیعی مو و ناخن شناخته می شود، نسبت داد.

مردم اغلب بیوتین را برای رفع ریزش مو توصیه می کنند. تحقیقات نشان داده است که بیوتین باعث رشد مو می شود و استحکام و ضخامت مو را افزایش می دهد و نیازی به گفتن این نیست که سیب یکی از بهترین روش های طبیعی برای دریافت این مواد مغذی حیاتی است.
 
34. تقویت موهای بلندتر و سالمتر 
داشتن موهای بلند و درخشان آرزوی هر شخصی است و خوردن این میوه این آرزو را تحقق می بخشد.

به این علت است که سیب حاوی یک ترکیب به نام پروسیانیدین b-2 است که باعث رشد مو و ضخیم شده موهای شما می شود.

همچنین از نازک شدن مو و ریزش با الگوی مرد جلوگیری می کند.
 
35. جلوگیری از ریزش مو
سیب به دلیل وجود فیبر محلول، ترکیبات فنل در پوستش، و آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها، از ریزش مو جلوگیری می کند.

وقتی که هر روز سیب بخورید، در این صورت سیب از ریزش مو جلوگیری می کند آنتی اکسیدان های موجود در سیب به افزایش گردش خون به پوست سر کمک می کنند، که در نتیجه باعث رشد مو می شود.
 
36. درمان شوره سر
استفاده موضعی از آب سیب روی پوست سر کمک می کند تا تعادل طبیعی پوست را بازگردد و در نتیجه از مشکلات پوستی مانند شوره سر جلوگیری شود.

تمام چیزی که نیاز دارید این است که بعد از شامپو کردن، آبکشی نهایی موهایتان را با آب سیب انجام دهید.

با این کار شوره سر از بین می رود و موهایتان درخشان می شوند. {2}

سیب و یک دنیا خاصیت
 

نکاتی برای خرید و نگهداری مناسب سیب

در زمان خرید سیب، از سفت بودن آن اطمینان حاصل کنید. از خرید سیب‌هایی که چین و چروک دارند، خودداری کنید، زیرا این سیب‌ها بخش اعظم فواید و ارزش تغذیه‌ای خود را از دست داده‌اند. سیب‌هایی که بیش از حد رسیده‌اند و در آستانه‌ی فساد هستند، منابع مغذی‌ آنها دچار دگرگونی می‌شود.

نتیجه‌ی این فرآیند تولید گازی به نام اتیلن است. این گاز می‌تواند سبب فساد میوه‌ هایی شود که در نزدیکی‌ اش قرار دارند؛ بنابراین اگر سیبی بیش از اندازه رسیده بود و در آستانه‌ی فساد قرار داشت، آن را از میوه‌های دیگر جدا کنید تا باعث فسادشان نشود. {3}

پی نوشت:
1.www.amazing.ir
2.www.namnak.com
3.www.chetor.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه
آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه

آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه

کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف
کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف

کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف

آشنایی با علائم سرطان ریه
آشنایی با علائم سرطان ریه

آشنایی با علائم سرطان ریه

کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات
کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات

کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات

هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم
هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم

هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم

فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم
فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم

فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم

منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند
منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند

منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند

اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی
اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی

اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی

روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)
روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)

روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)

واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور
واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور

واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور

تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور
تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور

تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من

چرایی خشونت خانگی!
چرایی خشونت خانگی!

چرایی خشونت خانگی!

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر

چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟
چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی
به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی

به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون

تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی
تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی

تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها

بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی
بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی

بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی