0
ویژه نامه ها

راهنمای انتخاب یک عینک مناسب

انتخاب فریم عینک اهمیت زیادی دارد. اگر فریم عینکی که انتخاب می‌کنید مناسب چهره شما باشد، شما را زیباتر و شکیل‌تر نشان می‌دهد. انتخاب فریم مناسب برای عینک، واقعا ظاهر چهره شما را تغییر می‌دهد و بهتر نشان می‌دهد. البته انتخاب عینک راحت مهمتر از ظاهر آن است.
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب

چگونگی انتخاب عینک مناسب

در این مقاله نکاتی که باید در انتخاب عینک مطالعه، عینک های هوشمند، عینک آفتابی، و دیگر عینک ها در نظر بگیرید ارائه شده است.
 
پیرچشمی: عینک مطالعه
همان طور که سن ما بالا میرود، به نظر می رسد خطوط با چاپ ریز، ریز تر میشوند. آنچه واقعا اتفاق می افتد، پیرچشمی است – چشم توانایی خود را برای تغییر تمرکز از دست می دهد.

عینک های مطالعه می توانند کمک کنند چاپ ریز تار به فوکوس تیز تبدیل شود. شما می توانید عینک های مطالعه را از بسیاری از فروشگاه ها خریداری کنید.

اما اگر نیاز به نقاط قوت مختلف برای هر چشم داشته باشید، به عدسی بایفوکال نیاز دارید یا اگر به مشکلی عجیب و غریب از چشم که آستیگماتیسم نامیده می شود مبتلا باشید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.
 
نزدیک بینی
اگر به نظر می رسد که مانند بسیاری از افراد، در سنین جوانی باید عینک بزنید، حق با شماست. نزدیک بینی، تاری در دیدن اجسام دور، از ۷۰ سالگی افزایش می یابد. دوربینی یا هایپروپیا کمتر رایج است.

هر دو نیاز به لنزهای اصلاحی دارند. این باور نادرستی است که عینک زدن چشم های شما را ضعیف می کند. افراد ممکن است با بالا رفتن سن نیاز به اصلاح بینایی بیشتری داشته باشند. اما این اتفاق چه شما عینک بزنید چه نزنید، رخ میدهد.
 
لنزهای ضخیم و نازک: تکنولوژی جدید
آیا از ترس عینک هایی با عدسی های ضخیم و ظاهر چشم گاوی، از نسخه جدید اجتناب می کنید؟ با چشم پزشک در مورد لنزهایی با شاخص بالا که نازک تر و سبک تر از لنزهای سنتی هستند، مشورت کنید.

همچنین میتوانید لنز های اسفریک (aspheric) را که در دو طرف نازک هستند در نظر بگیرید. لنزها می توانند هم اسفریک و هم با شاخص بالا باشند. هر دو می توانند در جلوگیری از شکل ضخیم و ناصاف عدسی کمک کنند.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب
 
بایفوکال و فراتر از آن
آیا برای تماشای تلویزیون و مطالعه به عینک های مختلف نیاز دارید؟ ممکن است کاندید لنزهای چند کانونی باشید. بایفوکال ها قسمتی در پایین برای مطالعه دارند. بقیه عدسی برای فاصله دور است.

تریفوکال (سه کانونی) یک قسمت میانی برای دید در فاصله ۴۵ تا ۶۰ سانتی، مثلا برای کار با کامپیوتر دارد. لنزهای پیشرفته یا بایفوکال های بدون خط، یک تغییر تدریجی در قدرت نامرئی شدن برای افراد جوان تر، ارائه میدهد.
 
بازی های خطرناک: لنزهای پلی کربنات
توپ راکت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ مایل در ساعت حرکت می کند. تصور کنید نیروی این توپ به چشم شما ضربه بزند! بهترین محافظ شما فریم های ورزشی با لنزهای پلاستیکی پلی کربنات است. آنها ۱۰ برابر قویتر از سایر مواد هستند و مواد پلی کربنات دارای حفاظت ساخته شده در UV نیز هستند.

ورزش هایی با صدمات بیشتر چشم شامل تمام ورزش های راکت، بیس بال / سافتبال، هاکی روی یخ، بسکتبال، و لاکراس هستند. عینک محافظ می تواند از ۹۰٪ آسیب های چشمی مربوط به ورزش جلوگیری کند، بنابراین به شدت توصیه می شود.
 
خستگی چشم با نگاه به صفحه نمایش: لنزهای مخصوص کامپیوتر
امروزه زمان نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر با گزارش های مشکلات چشم توسط ۷۰٪ از کاربران کامپیوتر که روزانه با کامپیوتر نگاه میکنند، می تواند عامل کلیدی در انتخاب عینک باشد.

عینک های مخصوص کامپیوتر می توانند تاری را کاهش دهند. تولیدکنندگان می گویند که این عینک ها به چشمان شما کمک می کند تا با کلمات و تصاویر الکترونیکی، که عمدتا دورتر از کتاب هستند، متناسب شوند. به دنبال پوشش آنتی رفلکس باشید و برای کاهش درخشش نورهای شدید بالای سر رنگ مات آن را در نظر بگیرید.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب
 
مزیت لنزهای زرد
اگر عینک آفتابی برای ورزش میزنید، میتوانید لنزهای رنگی که برای ورزش خاص بینایی را افزایش دهند، در نظر بگیرید. لنزهای زرد ممکن است در نور کم یا دود تصویر واضح تری ارائه دهند. آنها برای اسکی بازان، دوچرخه سواران و ورزشکاران داخلی مانند بازیکنان بسکتبال و بازیکنان راکتبال محبوب هستند.
 
مزیت لنزهای سبز
لنزهای سبز می توانند در حین حفظ تعادل رنگ، کنتراست را بالا ببرند. آنها برای گلف و بیس بال محبوب هستند. گلف بازان می گویند که لنزهای سبز توپ را با رنگ سبز برجسته میکنند (شبیه سازی شده در تصویر ما). با این حال مشخص نیست که کدام رنگ لنز بهتر است، بنابراین قبل از خرید، امتحان کنید.

بسیاری از فروشگاه ها نمونه هایی دارند که با نور شبیه سازی شده میتوانید برای دیدن اینکه کدام رنگ ممکن است برای شما خوب باشد، آنها را امتحان کنید.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب
 
چه زمانی به آزمایش چشم نیاز دارید؟
جدیدترین تکنولوژی لنزها با آزمایش چشم آغاز می شود. حداقل هر دو سال یکبار باید چشم ها معاینه شوند تا مطمئن شوید که عینک تان نسخه مناسب دارد و مسائل پزشکی بررسی شوند.

معاینه می تواند آب مروارید و گلوکوم، و همچنین بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، آنوریسم، اچ آی وی و سرطان را نیز مشخص کند. علائم بیماری ممکن است قبل از اینکه علائم بروز کنند در داخل، روی و یا در اطراف چشم ظاهر شوند.
 

علائم هشدار دهنده مشکلات چشم

در صورت بروز هر یک از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

ظاهر شدن ناگهانی چیزهای معلق در دید

از دست دادن جزئی دید

درد یا قرمزی ناگهانی چشم

احساس سوزش، تحریک شدگی

سوزش یا تاری

چشمک زدن نور

دیدن تار عنکبوت یا لکه های کوچک که در دید شما حرکت می کنند، ممکن است چیزهای معلق بی ضرر باشند. اما بهترین کار این است که در صورت هرگونه نگرانی به پزشک مراجعه کنید.
 

عینکی که انتخاب میکنید باید با زندگی شما مطابقت داشته باشد

هنگام انتخاب عینک با ملاحظات عملی شروع کنید. اگر تمایل دارید به زور همه چیز را در کیف خود بگذارید، به یاد داشته باشید که قاب های فلزی خم می شوند (و می توانند تعمیر شوند)، اما فریم های پلاستیکی می شکنند. هرگز نباید عینک ها را در ماشین داغ رها کنید، اما آیا این وضعیت ممکن است برای شما رخ دهد؟ فریم ها پلاستیکی کج میشوند و تعمیر نمی شوند.

فریم های فلزی فقط داغ می شوند. اگر عینک دوست نداشته باشید یا نیاز به دید محیطی برای ورزش داشته باشید، لنزهای چشمی جایگزینی عالی هستند.
 
فریم: بهتر نشان دادن چهره
در هنگام انتخاب عینک، نسخه خود را در دست بگیرید و این دستورالعمل ها را مد نظر قرار دهید:
 
فریم های کوچکتر نسخه قوی را پنهان می کنند
کنتراست شکل صورت را نشان می دهد. به عنوان مثال، فریم های مربعی شکل برای یک چهره گرد مناسب هستند. فریم های قوی و تیره توجه را از ویژگی هایی که دوست ندارید (مانند چانه گوشتی) دور میکنند.

فریم های چشم گربه ای هستند که گوشه های آن واضح است می توانند اندکی چروک های صورت را پنهان کند. رنگ فریم عینک می تواند با موها و چشمان شما ترکیب شود یا برای جلب توجه بیشتر متفاوت باشد.
 
فریم: برای محل کار
اگر شما در یک محیط سنتی کار می کنید، به فریم های تیتانیوم، فولاد ضد زنگ و یا عینک های بدون قاب، برای حرفه ای به نظر رسیدن، فکر می کنید. برای مردان، فریم های قهوه ای، مشکی، نقره ای یا فلزی مناسب هستند.

آنها رنگ هایی که به راحتی با لباس های محل کار آنها مطابقت دارند را انتخاب میکنند. برای زنان، به همین دلیل به نظر می رسد مشکی، قهوه ای، نقره ای، بورگوندی و زرد طلایی مناسب باشند. رنگ های لاک پشتی نیز کلاسیک هستند.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب
 
فریم: خلاقانه
حس خلاقیت خود را با فریم های فلزی یا پلاستیکی در رنگ های غیر معمول و طرح های منحصر به فرد نشان دهید. به دنبال اشکال هندسی، فریم های بزرگتر معاصر، ورقه های چند رنگ، چاپ ها (حیوانات و گل ها) یا جزئیات لیزری باشید. سبک های کلاسیک و رترو– از عینک های چشم گربه ای گرفته تا عینک های خلبانی خلاقانه هستند.
 
فریم: سنگهای قیمتی، چوب، شاخ، و غیره
اگر می خواهید شخصیت شما بدرخشد، به دنبال مواد فریم مرسوم مد روز باشید. شما می توانید فریم های چوبی، استخوانی و حتی ساخته شده با شاخ بوفالو پیدا کنید. لیاقت خود را با فریم های طلا (بله، طلای واقعی) که با کریستال یا سنگهای نیمه قیمتی یا گرانبها پوشانده شده اند، نشان دهید.

بعضی از فریم ها چرم یا پیچیده در مخمل هستند. شما حتی می توانید برای نشان دادن سبک شخصی بی نظیر خود، فریم هایی را که با پَر تزئین شده اند پیدا کنید.
 
عینک آفتابی: استفاده در روزهای آفتابی و ابری
اشعه ماوراء بنفش (UV) از طریق ابرها میتواند عبور کند، بنابراین ضرورت استفاده از عینک آفتابی در روز های آفتابی و ابری یکسان است. ماسه، برف، آب و شیشه جلو اتومبیل شما همگی نور اضافی را منعکس میکنند و محافظت چشم ضروری است.

به دنبال عینک آفتابی با انسداد UVA و UVB 99٪ یا ۱۰۰٪ باشید. به عنوان یک مزیت دیگر، عینک آفتابی به محافظت پوست نرم و حساس اطراف چشم کمک می کند و میتواند به جلوگیری از آب مروارید نیز کمک کند.

نکته: رانندگی، شما را در معرض مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش قرار میدهد، بنابراین گذاشتن لایه نازک UV روشن برای پنجره های جانبی خودرو خود را مدنظر قرار دهید (شیشه های جلو همه حفاظت خوبی دارند).
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب
 
خداحافظ نور زننده: لنزهای پلاریزه
عینک های آفتابی با لنزهای پلاریزه برای افرادی که ساعاتی را در آب یا برف صرف میکنند محبوب هستند، چرا که این عینک ها نور زننده از سطوح بازتابی را از بین می برند. و توسط بسیاری از افراد دیگر که دوست دارند دید مستقیم بدون نور زننده داشته باشند، استفاده میشوند.

پوشش های آنتی رفلکس نیز با نور زننده مبارزه میکنند. لنزهای پوشش داده شده با آینه هدف دیگری فراتر از زیبایی دارند: آنها آمدن نور را به چشم محدود میکنند، و برای شرایط بسیار روشن عالی هستند.
 
عینک های مسدود کننده های نور آبی: شفافیت و خواب
مسدودکننده های نور آبی معمولا دارای لنزهای رنگی با رنگ زرد کهربایی هستند. آنها نور آبی که با آسیب به چشم مرتبط است، را مسدود میکنند. از آنجا که آنها کنتراست را نیز افزایش می دهند، برای شکارچیان، خلبانان، قایق رانان و اسکی بازان محبوب هستند.

نور آبی همچنین ملاتونین، که هورمون خواب است را سرکوب می کند. حداقل یک مطالعه نشان داد افرادی که عینک های بلوکر آبی در صبح میزنند در شب بهتر می خوابند.
 
لنزهای فتوکرومیک
هنگامی که شما نیاز به عینک دارید اما نمی خواهید عینک آفتابی هم خریداری کنید، لنزهای فتوکرومیک گزینه خوبی هستند. آنها در داخل خانه روشن و به طور خودکار در نور آفتاب تیره می شوند. آنها ۱۰۰٪ از اشعه های مضر UV از چشم محافظت می کنند و برای بچه ها بسیار مفید هستند.

نقطه ضعف: آنها در داخل خودرو تیره نمی شوند؛ چرا که شیشه های خودرو بخش زیادی از اشعه UV را که باعث تغییر رنگ عینک می شود، جذب میکند.
 

چگونه خورشید به چشم ها آسیب می زند؟

با افزایش سن، احتمال ابتلا به آب مروارید – ابری شدن عدسی چشم افزایش- می یابد. استفاده از عینک آفتابی ممکن است آب مروارید را به تعویق بیندازد.

عینک آفتابی همچنین ممکن است شما را در مقابل دژنراسیون ماکولا (بیماری پیری که دچار دید مرکزی می شوید) و رشد سلولهای سرطانی چشم، هم خوش خیم و هم بدخیم، محافظت کند.

پس از عمل جراحی آب مروارید، عینک های پلاریزه – حتی در داخل خانه – میتوانند ناراحتی ناشی از تابش خورشید را کاهش دهند.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب

در حفاظت کودکان در برابر آسیب های نور خورشید کوتاهی نکنید

کودکان درست مثل بزرگسالان، شاید هم بیشتر، نیاز به عینک آفتابی دارند- چرا که آنها بیشتر از بزرگسالان خارج از منزل هستند و چشمان آنان حساس تر است.

اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی کودکان همان حفاظت UV را ارائه می دهند که شما به دنبال آن هستید. اگر چه ۲/۳ بزرگسالان عینک آفتابی برای کودکان خود خریداری می کنند، اما فقط ۱۳٪ از آنها اطمینان دارند که عینک ها چشم ها را از اشعه های UV محافظت می کنند. به عینک های آفتابی مانند عینک های طبی چشم های کودک خود بها دهید.
 

زمان نگاه کردن به صفحه نمایش و دید کودکان

آیا کودکان شما بینی خود را به کامپیوتر یا سیستم های ویدئویی می چسبانند؟ آنها را از این کار منع کنید. برخی از مطالعات نشان می دهند کودکانی که زمان زیادی را صرف کار با رایانه یا انجام کار دیگری که تماس نزدیک چشم دارد، حتی مطالعه کردن، میزان نزدیک بینی بیشتری از سایر کودکان دارند.

و کودکانی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند، میزان کمتری نزدیک بینی دارند. متخصصان اطفال توصیه می کنند کودکان بیش از دو ساعت در روز به صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون نگاه نکنند.
 
راهنمای انتخاب یک عینک مناسب

محافظت از چشم در محل کار

تحقیقات نشان می دهند که سالانه ۲۰۰۰ نفر در محل کار خود دچار آسیب های مربوط به چشم می شوند. حدود ۹۰٪ از آنها میتوانند با پوشیدن محافظ چشم از این آسیب ها جلوگیری کنند.

آسیب های چشم به خاطر مواد شیمیایی، اشیای خارجی در چشم، سوختگی با بخار، قرار گرفتن در معرض تابش و بیماری های مسری ایجاد می شوند. عینک های ایمنی بدون نسخه، محافظت خوبی دارند. آنها باید دارای لنزهای غیر قابل برداشتن باشند و به طور دائمی مطابق با استاندارد Z87 باشند.
 

دید زیر آب: Goggles

هنگام شنا، زیر دریایی و یا غواصی در حوضچه ها آب و سازه های زیبای زیر آب، استفاده از عینک های تجویزی یا لنزهای تماسی می توانند ترفند خوبی باشند. یک گزینه: goggles یا ماسک های غواصی ساخته شده برای دید شما هستند.

ممکن است به یک نسخه اندکی متفاوت تر برای استفاده زیر آب احتیاج داشته باشید، زیرا goggle ها می توانند نسبت به عدسی های معمولی کمی نزدیک به چشم های شما قرار بگیرند و ماسک در فاصله بیشتری قرار میگیرد.


منبع: سایت راستینه
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
عطسه ترسناک معاون وزیر بهداشت روی آنتن زنده شبکه خبر
عطسه ترسناک معاون وزیر بهداشت روی آنتن زنده شبکه خبر

عطسه ترسناک معاون وزیر بهداشت روی آنتن زنده شبکه خبر

چگونه تشخیص دهیم کرونا گرفته ایم یا آنفولانزا؟
چگونه تشخیص دهیم کرونا گرفته ایم یا آنفولانزا؟

چگونه تشخیص دهیم کرونا گرفته ایم یا آنفولانزا؟

نماز عید فطر مسلمانان آلمان در پارکینگ
نماز عید فطر مسلمانان آلمان در پارکینگ

نماز عید فطر مسلمانان آلمان در پارکینگ

اتفاق عجیب که پس از آزادی خرمشهر خبری شد
اتفاق عجیب که پس از آزادی خرمشهر خبری شد

اتفاق عجیب که پس از آزادی خرمشهر خبری شد

با غیرقابل کنترل شدن بچه‌ها در ایام کرونایی چه کنیم؟
با غیرقابل کنترل شدن بچه‌ها در ایام کرونایی چه کنیم؟

با غیرقابل کنترل شدن بچه‌ها در ایام کرونایی چه کنیم؟

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در خصوص رشد نرخ تورم و بیکاری در ایران در سال 99
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در خصوص رشد نرخ تورم و بیکاری در ایران در سال 99

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در خصوص رشد نرخ تورم و بیکاری در ایران در سال 99

گاهی تلخ مثل هندوانه ابوجهل/ استاد رنجبر
گاهی تلخ مثل هندوانه ابوجهل/ استاد رنجبر

گاهی تلخ مثل هندوانه ابوجهل/ استاد رنجبر

آخرین وضعیت اجرای نسخه الکترونکی در کشور
آخرین وضعیت اجرای نسخه الکترونکی در کشور

آخرین وضعیت اجرای نسخه الکترونکی در کشور

نگاهی به رویدادها و حواشی مهم مجلس دهم
نگاهی به رویدادها و حواشی مهم مجلس دهم

نگاهی به رویدادها و حواشی مهم مجلس دهم

درس‌های خارج و سطوح عالی حوزه علمیه از ۷ خرداد آغاز می‌شود
درس‌های خارج و سطوح عالی حوزه علمیه از ۷ خرداد آغاز می‌شود

درس‌های خارج و سطوح عالی حوزه علمیه از ۷ خرداد آغاز می‌شود

ترانه «فرزند ایران»/ امیرحسین وادیدار
ترانه «فرزند ایران»/ امیرحسین وادیدار

ترانه «فرزند ایران»/ امیرحسین وادیدار

اسکورت نفتکش ایرانی از هوا و دریا توسط جنگنده
اسکورت نفتکش ایرانی از هوا و دریا توسط جنگنده

اسکورت نفتکش ایرانی از هوا و دریا توسط جنگنده

نحوه ی فروش سهام عدالت توسط صاحبان سهام
نحوه ی فروش سهام عدالت توسط صاحبان سهام

نحوه ی فروش سهام عدالت توسط صاحبان سهام

نوای زیبای تلاوت قرآن آیه 17 سوره قصص/ عبدالباسط
نوای زیبای تلاوت قرآن آیه 17 سوره قصص/ عبدالباسط

نوای زیبای تلاوت قرآن آیه 17 سوره قصص/ عبدالباسط

راهپیمایی خودرویی در کنسولگری رژیم صهیونیستی در استانبول
راهپیمایی خودرویی در کنسولگری رژیم صهیونیستی در استانبول

راهپیمایی خودرویی در کنسولگری رژیم صهیونیستی در استانبول

بازگشایی اماکن مقدس بعد از دو ماه انتظار
بازگشایی اماکن مقدس بعد از دو ماه انتظار

بازگشایی اماکن مقدس بعد از دو ماه انتظار

جدول زمانی برنامه‌های درسی ۶ خرداد شبکه‌های چهار و آموزش
جدول زمانی برنامه‌های درسی ۶ خرداد شبکه‌های چهار و آموزش

جدول زمانی برنامه‌های درسی ۶ خرداد شبکه‌های چهار و آموزش

حفظ جزء 30 قرآن کریم | حفظ سوره بروج / بخش پنجم
حفظ جزء 30 قرآن کریم | حفظ سوره بروج / بخش پنجم

حفظ جزء 30 قرآن کریم | حفظ سوره بروج / بخش پنجم

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 20-21
تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 20-21

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 20-21

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 18-19
تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 18-19

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 18-19

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 16-17
تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 16-17

تفسیر سوره جاثیه/ قرائتی: آیه 16-17