موانع لاغری در رژیم غذایی کم کربوهیدرات

رژیم کم کربوهیدرات ابزاری بسیار موثر برای بهبود سلامتی در جنبه های مختلف هستند. این گفته توسط پژوهش های علمی به اثبات رسیده است.در رژیم کم کربوهیدرت هم ممکن است مانند هر رژیم دیگری افراد قبل از رسیدن به وزن دلخواه شان دچار توقف وزنی شوند.
پنجشنبه، 7 فروردين 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
موانع لاغری در رژیم غذایی کم کربوهیدرات

اشتباهات رایج در رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای رسیدن به وزن مورد نظرتان رژیم غذایی کم کربوهیدرات در پیش گرفتید، این مقاله را مطالعه فرمایید.
 
شما همچنان کربوهیدرات بیش از حد مصرف می کنید
وقتی به افراد گفته می شود که بمنظور کاهش وزنشان یک رژیم کم کربوهیدرات بگیرند، به احتمال زیاد قبلا کربوهیدرات بسیاری در روز مصرف می کرده‌اند.

برای آنها کاهش کربوهیدرات مصرفیشان به ۱۰۰ و ۱۵۰ گرم کربوهیدرات در روز ممکن است مانند یک تغییر ریشه‌ای بنظر برسد. اما افرادی که می خواهند مقدار زیادی وزن کم کنند، باید کتوزیس را تحریک کنند تا به نتایج مورد نظرشان برسند.

آنها برای این منظور باید کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز مصرف نمایند. بدن شما در این وضعیت شروع به مصرف چربی بعنوان منبع اولیه سوخت خواهد کرد و شما در این مرحله با سرعت بالایی ذخایر چربیتان را خواهید سوزاند.
 
موانع لاغری در رژیم غذایی کم کربوهیدرات
 
شما همچنان از چربی می‌ترسید
هنگامی که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را شروع می کنید، ضروری است که حتما از چربی استفاده نمایید. داشتن یک رژیم غذایی کم چربی و کم کربوهیدرات، محکوم به شکست است. قدیمی‌ها به آن قحطی خرگوش می گفتند. این زمانی بود که دسترسی آنها به حیوانات چرب محدود می شد و مجبور می شدند به گوشت بدون چربی خرگوش تکیه کنند و پروتئین را به منبع اصلی سوختشان تبدیل سازند.

چیزی که اگر شما تصمیم بگیرید کربوهیدراتها و چربی را محدود کنید، برای شما هم اتفاق خواهد افتاد. چربی برای شما مفید است – منظور چربیهای خوب است. از منابع چربی کم کیفیت دوری کنید و به دنبال منابع ارگانیک، تغذیه شده با علف، تصفیه نشده و طبیعی باشید. می دانم که باور کردن این حرف پس از آنکه سالها دکترها گفته اند چربی برای شما بد است، چقدر می تواند دشوار باشد اما امروزه دلایل منطقی بسیاری برای رد این باور غلط وجود دارد.
 
موانع لاغری در رژیم غذایی کم کربوهیدرات
 
شما به کمی صبر نیاز دارید
گاهی اوقات ما خیلی کم صبریم. برخی از افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات دارند، همان اعداد قبلی را روی ترازو می بینند و فکر می کنند که اصلا وزن کم نکرده اند. از لحاظ فنی، همینطور است.

آنچه اتفاق می افتد، آن است که ما بطور همزمان چربی ازدست می دهیم و عضله اضافه می کنیم؛ بخصوص برای کسانی که تصمیم می گیرند در کنار داشتن رژیم، ورزش کنند.

این، بازسازی بدن نامیده می شود و چیز خوبی است که وزنتان در این مورد ثابت بماند – چون عضله متراکم‌تر از چربی است. بنابراین بجای استفاده از ترازو بعنوان راهنما، از آینه استفاده کنید. حتی می توانید در صورت تمایل، چربی بدنتان را اندازه بگیرید. روشهای بسیاری برای این کار وجود دارد.
 
شما مضطرب هستید و خواب کافی ندارید
یکی از چیزهایی که درک آن برای خیلی‌ها دشوار است، تأثیری است که هورمونها روی وزن ما دارند. بسیاری از ما تحت استرس مزمن هستیم. زندگی کردن در جامعه مدرن باعث می شود که هر روز سطوح بالایی از کورتیزول به درون خون ما ترشح شود.

اگر سطوح کورتیزول بیش از حد بالا رود، به پرخوری ناشی از استرس منجر می شود و برنامه‌های رژیمی شما را بهم می زند. داشتن خواب کافی نیز مهم است. با نداشتن خواب کافی، شما ترشح هورمون‌های مفید را در شب محدود می کنید و این مساله می تواند روی وزن کلی شما اثر بگذارد.
 
موانع لاغری در رژیم غذایی کم کربوهیدرات
 
برخی از غذاهایی که می خورید، به برنامه‌تان لطمه می زنند
حتی در مواقعی که ما به رژیم کم کربوهیدرات جدیدمان کاملا وفادار هستیم، هنوز هم ممکن است اشتباهاتی مرتکب شویم که در نگاه اول به چشم نمی‌آیند. یکی از این اشتباهات، ادامه دادن به خوردن غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا است.

اگرچه این گروه عمدتا شامل اقلام پرکربوهیدرات هستند اما همیشه هم اینطور نیست. یکی از این استثنائات، لبنیات هستند. کره ایرادی ندارد اما هر چیز دیگری که بر پایه شیر است را محدود کنید، چون ممکن است حاوی قند اضافی باشند که شما به آن نیاز ندارید.

میوه، یکی دیگر از این موارد است – از آنجا که میوه‌ها دارای کربوهیدرات متوسط هستند، مردم همچنان فکر می کنند که آنها کاملا سالم هستند و می توانند مقدار زیادی میوه مصرف کنند؛ اما این درست نیست و مصرف آبمیوه نیز بسیار بدتر است. مورد دیگر که ممکن است کمی واضح‌تر باشد، لوبیاها و سبزیجات ریشه‌ای هستند، با این حال هنوز تعدادی از افراد این مساله را درک نمی کنند.


منبع: سایت راستینه


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.