0
ویژه نامه ها

انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

آکنه اصطلاح گسترده تری از جوش است. آکنه بیماری های پوستی را شامل می شود که به چربی پوست، کراتینیزاسیون (ریختن سلول های پوست مرده) و باکتری ها اشاره دارد. انواع آکنه های پوستی می تواند محدوده وسیعی را تشکیل دهد یعنی از درجه بسیار ملایم که متشکل از اغلب جوش های سیاه و سفید است تا آکنه شدیدکه کیستیک نامیده می شوند.
انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن
آکنه های پوستی انواع و اقسام گوناگونی دارند و هر کدام به دلایل گوناگون روی چهره و پوست ما پدیدار می شوند. گاهی حتی نحوه پدیدار شدن آن ها را بر روی پوست خود نمی دانیم و این مسئله گاهی از خود اکنه عذاب اور تر است. اگر با انواع اکنه های پوستی اشنایی داشته باشید و بدانید چگونه باید با ان ها رفتار کنید مطمئن باشید که نتیجه دلخواه درمان را می گیرید.
 

آکنه های پوستی

آکنه اصطلاح گسترده تری از جوش است. آکنه بیماری های پوستی را شامل می شود که  به چربی پوست، کراتینیزاسیون (ریختن سلول های پوست مرده) و باکتری ها اشاره دارد. انواع آکنه های پوستی می تواند محدوده وسیعی را تشکیل دهد یعنی از درجه بسیار ملایم که متشکل از اغلب جوش های سیاه و سفید است تا آکنه شدیدکه  کیستیک نامیده می شوند.
 

پیدایش آکنه های پوستی

آکنه زمانی به وجود می اید که منافذ پوست شما با روغن، چربی یا باکتری ها مسدود شده باشد. هر منفذ روی پوست شما باز کننده یک فولیکول است که فولیکول حاوی یک مو و مقداری چربی است. آکنه می تواند باعث یک مشکل یا مشکلاتی در ترکیب و شدت چربی ترشح شده باشد. همه این مسائل می توانند انواع آکنه را روی چهره و پوست شما ایجاد کنند.

انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

نقشه یابی چهره و کمک به آکنه های پوستی

جالب است بدانید یک تئوری پزشکی موجود است به نام نقشه یابی چهره، که این تئوری به شما می گوید، وجود هر  کدام از جوش های شما دارنده یک مشکل درونی بدن است که باید به جست و جوی آن بپردازید و درصدد رفع ان بر ایید. این نظریه در طب چینی جایگاه ویژه ای دارد که معتقد است وجود اکنه در صورت، ضعف و یا اختلال در یکی از اندام ها یا غدد انسانی را خبر می دهد. در زیر بخشی تز نقشه یابی را تشریح می کنیم:
 

آکنه های پوستی پیشانی

جوش های این ناحیه خبر از ضعف در سیستم گوارشی می دهند. یعنی اینکه برخی از غذا ها برای شما دیر هضم هستند یا مناسب نیستند. همچنین وجود مشکل کبدی، وجود استرس، خواب تنظیم نشده و ناکافی همگی در بروز جوش بی تاثیر نیستند و همگی راه حل دارند. مثلا برای هضم غذا معمولا گیاهان تلخ مثل پاپایا و یا پونه قبل از هر وعده غذایی می تواند موثر باشد.اگر مشکلات گوارشی و کبدی دارید از دارو های گیاهی می توانید استفاده کنید توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کنید.البته آب ولرم به همراه یک لیموی تازه در ابتدای صبح و ناشتا می تواند موثر باشد.

انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

آکنه های پوستی بین دو ابرو

جوش در این  ناحیه هم گواهی بر  عملکرد ناقص کبد است که با خوردن فست فود ها و مشروبات الکلی این حالت تشدید می شود.
 

اکنه های پوستی روی گونه ها

جوش در این ناحیه بیشتر به تمیزی و نظافت خود و اهمیت دادن به پوست مربوط است. وقتی مجبور هستید ساعت ها بیرون از منزل باشید و الودگی هوا را تحمل کنید، وقتی حتی در خانه هستید و با گوشی الوده تلفن و یا تلفن همراه خود صحبت می کنید با پوست شماتماس پیدا می کنند و ایجاد اکنه می کنند. هوای خانه می تواند تا حدی به خاطر پخت و پز و الودگی های دیگر بی تاثیر نباشد می توانید از گیاهان خانگی در منزل استفاده کنید تا ایجاد هوای پاک کند.صورت خود را با شست و شو دهند های ملایم بشویید و حتما یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
 

آکنه های پوستی چانه

دلیل جوش های این ناحیه مشکلات هورمونی می باشد که باید رسیدگی شود گاهی برای خانم ها که ماهیانه سیکل قاعدگی دارند، به طبع تغییرات هورمونی را در بر دارند و آکنه طبیعی می باشد اما اگر به کرات این اتفاق وجود دارد چه در خانم ها و چه در آقایان احتمال نوعی اختلال در هورمون های بدنی می باشد. که برخی غذا ها می تواند این روند را بر هم بزنند یا وجود خود آلودگی در این ناحیه هم مثل قرار دادن دست در این ناحیه ایجاد آلودپی و آکنه می کند.

انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

دسته بندی آکنه های پوستی

اینکه شما دارای چه پوستی هستید، چرب، خشک یا مختلط که بتوانبد نقشه یابی صورت تان را به خوبی تشخیص دهید، دسته بندی زیر را با دقت بخوانید:
 

منافذ مسدود شده سیاه و سفید

روی پوست شما منافذ کوچک و سیاهی وجود دارد که به مانند یک مداد قصد نقطه گذاری و دکوراسیون چهره شما را دارد. این حالت بیشتر به خاطر کبد چرب و سمی شده توسط غذا ها می باشد. حتی گاهی پرخوری باعث کم کاری کبد و ایجاد عوملی مثل این چنی منافذ بر روی پوست می شود. ازمایش کبد می تواند این مسئله را به خوبی روشن کند تل به همراه یک رژیم غذایی صحیح و  نوشیدن اب کافی این مشکل برطرف شود.
 

آکنه های پوستی-کیستی

این جوش ها در زیر سطح پوست، خود را به صورت بمبی به بیرون انتشار می دهند و متورم می شوند. که این حالت برای همه پوست ها(خشک، چرب و مختلط) پیش می اید و هفته ها طول می کشد که خوب شوند.زمینه این جوش ها می تواند هورمونی از جمله PMS، یائسگی، پیش از یائسگی، زایمان باشد. همچنین ممکن است مربوط به مسائل گوارشی هم باشد. در نظر گرفتن پروبیوتیک های بیشتر در رژیم غذایی خود (چیزهایی مانند ماست و کفیر) جز مواردی می باشد که نباید فراموش کنید.
 

آکنه های پوستی همیشگی

منظور از اکنه همیشگی یعنی اینکه در بیشتر مواقع این نوع اکنه ها را داریم یعنی مدتی نیستند دوباره بعد از بهبودی ظاهر میشوند.این نوع موارد خیلی زیاد یا حساس نیستند وبیشتر باید عامل ان ها را در بین مواد بهداشتی- ارایشی که برای صورت استفاده می کنید جست و جو کنید.شاید پوست شما با ان ها سازگاری ندارد.
 

آکنه های پوستی دوره ای

شما در بیشتر مواقع پوست خوب وفاقد اکنه  دارید اما یکدفعه متوجه یک سری جوش بر روی صورت خود می شوید که گاه از دلیل ان بی خبرید و موجب تعجب و شگفتی شما می شود. این گونه اکنه ها بیشتر به خاطر عوامل استرس زایی است که با ان ها در ارتباط هستید و خود گاهی بی خبرید.

تذکر: همان طور که دیدید بخشی از پوست  ناصاف و کدر به دلیل وجودآکنه است. از بین بردن آکنه ممکن است به بهبود بافت پوستتان کمک کند و این امر اغلب با استفاده از تکنیک های پاک کننده خوب و درمان های خاص مانند بنزوئیل پراکسید و آلفا هیدروکسی اسید امکان پذیر است. و همان طور که ملاحظه کردید انواع اکنه های پوستی بسیار زیادند و امکان دارد با دارو های کذکور در این مقاله وروش های ان از بین نروند. به خاطر همین، اگر پوست شما بعد از چند هفته به این درمان ها پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به یک متخصص پوست داشته باشید. یک متخصص پوست می تواند درمان های پزشکی برای آکنه و زخم های آکنه را پیشنهاد دهد تا به پوست شما لطمه ای وارد نشود.

انواع آکنه‌ و روش‌های درمان آن

درمان دارویی

درمان آکنه از طریق کاهش تولید چربی، تسریع جابجایی سلول های پوست، مبارزه با عفونت باکتریایی، کاهش التهاب یا هر چهار مورد عمل می کند. در اغلب درمان ها، پس از چهار تا هشت هفته درمان نتیجه می دهد و ممکن است پوست قبل از بهتر شدن بدتر شود.

پزشک یا متخصص پوست ممکن است دارویی برای پوست (درمان موضعی) یا برای خوردن (درمان خوراکی) تجویز کند. تجویز داروی خوراکی برای آکنه نباید در دوران بارداری، بویژه سه ماهه اول، انجام شود.
 

انواع درمان های آکنه عبارتند از:

•      داروهای موضعی بدون نسخه. لوسیون های آکنه ممکن است موجب خشک شدن چربی، کشتن باکتری ها و تسریع ریزش سلول های مرده پوست شود. لوسیون های بدون نسخه (OTC) معمولا ملایم و حاوی مواد فعال پروکسید بنزوئیل، سولفور، رزورسینول، اسید سالیسیلیک یا سولفور می باشند. این محصولات برای آکنه های بسیار خفیف مناسب است. داروهای بدون نسخه آکنه موجب عوارض جانبی اولیه  مانند خارش، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست می شود  که اغلب پس از  اولین ماه درمان برطرف می شود.

•    درمان های موضعی با تجویز پزشک. اگر آکنه با داروهای بدون نسخه درمان نشود، برای دریافت لوسیون قوی تر به پزشک یا متخصص پوست مراجعه نمایید. ترتینوئین (آویتا، رتینا A، و غیره)، آداپالن (دیفرین) و تازاروتن (تازوراک، آواج) نمونه هایی از داروهای موضعی حاوی ویتامین Aمی باشد. آنها با تسریع پوست اندازی سلول ها و ممانعت از مسدود شدن فولیکول های مو عمل می کنند.

همچنین می توان از چند آنتی بیوتیک موضعی استفاده کرد. آنها باکتری های اضافی پوست را از بین می برند. اغلب برای نتیجه  گیری بهتر از این محصولات به صورت ترکیبی استفاده می شود. ترکیبات دارویی پروکسید بنزوئیل و آنتی بیوتیک عبارتند از ترکیب دوزهای مختلفی از پروکسید بنزوئیل و کلیندامایسین (بنزاکلین، دوآک، آکانیا) و پروکسید بنزوئیل و اریترومایسین (بنزامایسین). ژل داپسون (آکزون) درمان جدیدتری برای آکنه است که در درمان آکنه التهابی موثر است.

تجویز داروهای موضعی برای آکنه موجب بروز برخی از عوارض جانبی مانند سوزش، سوختگی، قرمز شدن یا پوست انداختن پوست می شود. پزشک ممکن است اقداماتی را برای کاهش عوارض جانبی توصیه نماید از جمله افزایش تدریجی دوز دارو، شستشوی پوست مدت کوتاهی پس از استفاده از دارو یا تغییر داروی مورد استفاده.

•      آنتی  بیوتیک ها. برای آکنه خفیف و شدید، تجویز کوتاه مدت آنتی بیوتیک های خوراکی برای کاهش باکتری ها و مبارزه با التهاب ضروری است. از آنجایی که آنتی بیوتیک خوراکی از همان ابتدا برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می گیرد، مقاومت افراد دارای آکنه در برابر آنتی بیوتیک به طرز قابل توجه ای افزایش می یابد. به همین علت، به محض بهبود علائم یا وقتی مشخص می شود که این داروها موثر نیست –معمولا طی سه تا چهار ماه  پزشک توصیه می کند که مصرف دارو قطع شود. در بسیاری از موارد، فرد از درمان موضعی و خوراکی به صورت توامان استفاده می کند. مطالعات نشان داده است که مصرف پروکسید بنزوئیل به صورت موضعی همراه با آنتی بیوتیک خوراکی خطر مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را کاهش می دهد. مصرف آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی مانند ناراحتی معده، سرگیجه یا تغییر رنگ پوست را در پی دارد. این داروها همچنین حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش و کارایی داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش می دهد.

     ایزوترتینوئین. برای کیست های عمیق، آنتی بیوتیک کافی نیست. ایزوترتینوئین (آمنستیم، کلاراویس، سوترت) دارویی قوی  است برای زخم آکنه کیستی یا آکنه ای که به درمان های دیگر جواب نمی دهد. این دارو در بسیاری از آکنه های شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو بسیار موثر است اما به علت عوارض جانبی شدید احتمالی آن افراد مصرف کننده باید همیشه تحت نظر متخصص پوست باشند. ایزوترتینوئین با نقص های مادرزادی مرتبط است، بنابراین زنان باردار یا زنانی که در طول درمان یا طی چند هفته پس از پایان درمان قصد بارداری دارند، نمی توانند از آن استفاده نمایند.

در واقع، عوارض جانبی این دارو آنقدر شدید است که زنان در سن باروری برای تجویز دارو باید از برنامه تایید شده اداره غذا و دارو استفاده نمایند. عوارض جانبی معمول ایزوترتینوئین عبارتست از خشکی چشم، دهان، لب، بینی و پوست و همچنین خارش، خون دماغ، درد عضلانی، حساسیت به نور خورشید و کاهش دید در شب.

همچنین این دارو میزان تری گلیسرید و کلسترول خون و آنزیم های کبد را افزایش می دهد. علاوه  براین، ایزوترتینوئین خطر افسردگی و خودکشی را افزایش می دهد. با اینکه این رابطه سببی ثابت نشده است، اما پزشکان انتظار دارند این علائم در افراد مصرف کننده ایزوترتینوئین ظاهر شود. اگر هنگام مصرف این دارو بسیار ناراحت هستید یا قادر به مقابله نیستید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید.

•     داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری. داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی دارای ترکیبی از نورجستیمات و اتینیل استرادیول (اُرتو تریسایکلین، پرویفم، غیره) می باشد که موجب بهبود آکنه در زنان می شود. با این حال، داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری دارای عوارض جانبی دیگری –مانند سردرد، حساسیت پستان، حالت تهوع و افسردگی  می باشد که ممکن است بخواهید در مورد آنها نیز به پزشک مراجعه نمایید. جدی ترین مشکل آن افزایش نسبی خطر بیماری قلبی، فشارخون و لخته های خونی است.

•     لیزر و نور درمانی. در این نوع از درمان، لیزر و نور بدون آسیب رساندن به سطح پوست به لایه های زیرین پوست می رسد. لیزر به غذه های چربی آسیب رسانده و موجب می شود چربی کمتری تولید کنند. نور درمانی باکتری های عامل آکنه التهابی را مورد هدف قرار می دهد. این درمان ها بافت پوست را بهبود بخشیده و زخم ها را کاهش می دهد. برای درک استفاده موثر از نور و لیزر در درمان آکنه به تحقیقات بیشتری نیاز داریم و کارشناسان این رویکردها را به عنوان تنها روش درمان آکنه در افرادی توصیه می کنند که داروهای تایید شده را تحمل نمی کنند. این درمان ها ناخوشایند بوده و موجب مشکلات موقتی پوست مانند آفتاب سوختگی شدید می شود.

•     روش های آرایشی. پوست  اندازی شیمیایی و لایه برداری در کنترل آکنه موثر است. این روش های آرایشی –که قبلا برای کم رنگ کردن خطوط ظریف، آسیب  دیدگی ناشی از نور خورشید و زخم های جزیی صورت مورد استفاده قرار می گرفت  در صورت استفاده همراه با سایر روش های درمانی آکنه از همه موثرتر می باشد. این روش ها موجب قرمز، پوسته شدن و تاول زدن شدید و تغییر رنگ طولانی مدت پوست می شود.
 

پیشگیری

با بهبود یا برطرف شدن آکنه، حتما به درمان خود ادامه دهید تا از شیوع مجدد آن پیشگیری شود. در برخی از موارد، ممکن است لازم باشد فرد از درمان موضعی برای نواحی مستعد آکنه استفاده نماید، به مصرف داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری ادامه داده یا برای تمیز نگه داشتن پوست در جلسات نوردرمانی شرکت نماید.

در مورد چگونگی پیشگیری از شیوع مجدد آکنه با پزشک مشورت نمایید. همچنین می توان با مراقبت های فردی مانند شستشوی پوست با شوینده های ملایم و خودداری از دستکاری یا کندن جوش ها از شیوع آکنه پیشگیری نمود.


سایر اقدامات پیشگیری از آکنه عبارتست از:

•     تنها دو بار در روز نواحی مستعد آکنه را بشویید. شستشو چربی اضافی و سلول های مرده پوست را پاک می کند. اما شستشوی بیش از حد پوست را تحریک می کند. نواحی مستعد آکنه را با شوینده ی ملایم شستشو داده و از محصولات فاقد چربی و مبتنی بر آب برای از مراقبت از پوست استفاده نمایید.

•     از کرم یا ژل آکنه بدون نسخه برای پاک کردن چربی اضافی استفاده نمایید. از محصولات دارای ترکیبات فعال مانند پروکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک استفاده نمایید.

•    از آرایش سنگین پوست خودداری نمایید. لوازم آرایش پودری نسبت به کرم ها ارجحیت دارند زیرا میزان تحریک کنندگی آنها کمتر است.

•      قبل از خوابیدن آرایش صورت را پاک کنید. خوابیدن با آرایش موجب بسته شدن حفره های (منافذ) کوچک فولیکول های مو می شود. همچنین لوازم آرایش قدیمی را تعویض کرده و برس های آرایشی خود را به طور مرتب با آب و صابون شستشو دهید.

•     از پوشیدن لباس های تنگ خودداری نمایید. لباس های تنگ مانع خروج حرارت و رطوبت شده و موجب تحریک پوست می شود. همچنین در صورت امکان از پوشیدن کمربند، کوله پشتی، کلاه ایمنی یا تجهیزات ورزشی تنگ و چسبان خودداری نمایید تا مانع اصطکاک آنها با پوست شود.

•      پس از ورزش یا فعالیت های سنگین دوش بگیرید. چربی و عرق روی پوست موجب ماندن چرک و باکتری بر روی پوست می شود.
 

آیا زینک درمان آکنه است؟

روی عنصری است که در حفظ سلامت پوست‌‌‌‌‌‌‌، مو و ناخن نقش دارد و‌ می‌تواند با پروپیونی باکتریوم مقابله کند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این عنصر خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و ضد التهاب است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ روی به بهبود سریع‌‌‌‌‌‌‌تر زخم‌‌‌‌‌‌‌ها کمک‌ می‌کند و با سم زدایی سبب بهبود آکنه‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از جمله مواد غذایی حاوی زینک‌ می‌توان به غذا‌‌های دریایی، گوشت قرمز، لوبیا، تخم کدو و آفتاب‌گردان اشاره کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از زینک در بسیاری از پماد‌‌های پوستی استفاده‌ می‌شود و مکمل‌‌‌های خوراکی آن نیز موجود است اما باید بنا به دستور پزشک مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد آن‌ می‌تواند سبب اختلالات گوارشی و افزایش سطح تستسترون خون شده و آکنه را تشدید کند‌‌‌‌‌‌‌.
 

منافع و مضرات پاکسازی پوست

پاکسازی روشی برای تمیز کردن منافذ پوست است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در این روش به کمک بخار آب یا فراورده‌‌‌های آرایشی منافذ پوست باز شده و بعد از تمیز کردن آن از محصولات تقویت و تغذیه کننده روی آن استفاده‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این روند ممکن است به مویرگ‌‌‌‌‌‌‌ها آسیب زده و سبب بروز التهاب و قرمزی و حتی افزایش احتمال عفونت شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پاک سازی پوست مناسب پوست‌‌‌هایی است که به سادگی تحریک نمی‌شوند و مبتلا به پوستول و ضایعات التهابی نیستند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در غیر این صورت ابتدا باید التهاب را از بین برد و پوست‌‌‌های مرده و خشک شده را جدا کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پاکسازی حتما باید زیر نظر متخصص پوست انجام شود و انجام مرتب و درست آن به سلامت و شادابی پوست کمک‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌
 

درمان اسکار ناشی از آکنه

نادیده گرفتن آکنه، استفاده از دارو‌‌های ناکارآمد و اشتباه و دستکاری جوش‌‌‌‌‌‌‌ها می‌تواند سبب تیره شدن پوست و بروز زخم‌‌‌های ناشی از آکنه شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در رتبه نخست باید به واسطه کرم‌‌‌‌‌‌‌ها یا دارو‌‌های خوراکی آکنه را کاملا درمان کرد و پس از آن به روش‌‌های زیر برای رفع جای جوش‌‌‌‌‌‌ها متوصل شد:

- لایه برداری شیمیایی: برای این منظور از محلول ضعیف اسید لاکتیک، پیرویوی یا سالیسیلیک برای برداشتن سلول‌‌های مرده استفاده‌ می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

- لایه برداری مکانیکی: در این روش از نازل‌‌‌های خاص یا ذرات ساینده استفاده‌ می‌شود تا لایه رویی پوست برداشته شود‌‌‌‌‌‌‌.

- تزریق کلاژن: کلاژن پروتئینی است که به ساخت بافت‌‌‌های همبند کمک‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌.

- استفاده از لیزر سبب برداشته شدن لایه‌‌‌های رویی و صاف شدن پوست‌ می‌شود.

متخصص پوست باید عمق اسکار‌‌های پوستی را ارزیابی کرده و بر اساس آن روش مناسب درمانی را پیشنهاد دهد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از بین بردن اسکار آکنه سخت و زمان‌بر است و همیشه ممکن نیست‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پس بهتر است آکنه را همان ابتدای امر درمان کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

برخی انواع ماسک‌‌‌های جاذب چربی نیز‌ می‌تواند با کاهش سبوم به کوچک شدن منافذ پوست کمک کنند‌‌‌‌‌‌‌. نکته مهم دیگر نوشیدن حداقل 2 لیتر آب روزانه و ماساژ دادن صورت با یخ است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ ولی قبل از هر اقدامی بهتر است با متخصص در این رابطه صحبت کنید‌‌‌‌‌‌‌.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت عصر ایران
سایت الف
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!
صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!

صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!

میراثی که ترامپ به جای گذاشت!
میراثی که ترامپ به جای گذاشت!

میراثی که ترامپ به جای گذاشت!

فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط
فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط

فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط

شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!
شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!

شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!

تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور
تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور

تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور

تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور
تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور

تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور

استراتژی تقریب مذاهب اسلامی
استراتژی تقریب مذاهب اسلامی

استراتژی تقریب مذاهب اسلامی

سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی
سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی

سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی

درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی
درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی

درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی

نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی
نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی

نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی

معرفی شخصیت نفیسه خاتون
معرفی شخصیت نفیسه خاتون

معرفی شخصیت نفیسه خاتون

سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی
سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی

سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی

آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران
آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران

آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران

آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا
آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا

آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا

آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟
آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟

آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟

حیات وحش بوستان جنگلی گلستان
حیات وحش بوستان جنگلی گلستان

حیات وحش بوستان جنگلی گلستان

کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی
کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی

کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی

رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!
رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!

رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!

معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا
معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا

معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا

شنا در ساحل کرونا!
شنا در ساحل کرونا!

شنا در ساحل کرونا!

سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI
سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI

سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI