0
ویژه نامه ها

چند راهکار طب سنتی برای رفع چین و چروک

با افزایش سن تمام افراد دچار چین و چروک های پوستی می شوند. این خطوط ریز و ناراحت کننده در ابتدا کم بوده و به مرور افزایش یافته و عمیق می شوند. در مطلب زیر به عواملی که سبب چین و چروک می شوند اشاره کرده ایم و درباره راه های درمانی چین و چروک صحبت کرده ایم.
چند راهکار طب سنتی برای رفع چین و چروک

دلایل چین و چروک

 
1. نور خورشید 
نباید تعجب کنید که مهم ترین عامل ایجاد چین و چروک در معرض نور خورشید قرار گرفتن است.

اشعه UVA که به عمقی ترین لایه های پوستی نفوذ می کند و اشعه UVB که باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود، هر دو می توانند منجر به پیری زودرس و چین و چروک شوند. دور ماندن از نور خورشیده (و اشعه های برنزه کننده ) نه تنها شما را از سرطان پوست محافظت می کند، بلکه باعث می شود جوان تر به نظر بیایید.
 
دکتر جروم پوتوزکین (Jerome Potozkin) متخصص پوست، می گوید: اولین و شایع ترین نوع چروک های پوستی به خاطر آسیب های خفیف نور خورشید بوجود می آیند. آسیب نور خورشید سبب از دست رفتن کلاژن و الاستین و در نتیجه ایجاد چین و چروک در پوست می شود.

برای محافظت از پوست تان مطمئن شوید که حداقل از ضد آفتاب با SPF30 به صورت روزانه استفاده کنید.

وقتی زیر نور خورشید هستید، به خصوص زمانی که آب تنی می کنید، هر چند وقت یک بار حتما ضد آفتاب تان را تجدید کنید.
 
2. آلودگی 
ممکن است در مورد محیط زیستی که در آن زندگی می کنید، زیاد فکر نکنید، اما محیط می تواند تاثیر زیادی روی چروک های عمیق و خصوصا ریز داشته باشد.

به گفته دکتر مارال کا اسکلسی ( Maral K. Skelsey ) متخصص پوست و مدیر مرکزی جراحی و درماتولوژی واشنگتن، آلودگی یکی دیگر از عوامل محیطی است که سبب آسیب رادیکال های آزاد می شود.
 
در واقع مطالعه ای که در سال 2010 در مجله تحقیقات امراض پوستی (Investigative Dermatology) منتشر شد، در یک دوره 24 ساله نشان داد زنانی که در محیط های شهری زندگی می کنند، نسبت به زنان روستایی دارای چین و چروک و لکه های پوستی ناشی از افزایش سن بیشتری هستند.

اگر شما در شهری پرجمعیت زندگی می کنید، مطمئن شوید که قبل از خواب، آلودگی های روی پوست خود را تمیز کنید.
 
چند راهکار طب سنتی برای رفع چین و چروک
 
3. کمبود خواب 
می دانید که داشتن خواب کافی برای این که احساس بهتری داشته باشید و حتی کاهش وزن، مفید است.

ولی آیا می دانستید که خواب کافی می تواند به صاف تر ماندن پوست تان هم کمک کند؟ کمبود خواب باعث ایجاد چروک می شود، چون PH پوست با نخوابیدن کافی تغییر می کند و اجازه نمی دهد سلول های پوست هیدارته بمانند. به علاوه، در طی خواب سموم از بدن دفع می شوند.

سعی کنید همیشه 6 تا 8 ساعت خواب شبانه که برای سلامت توصیه شده است را داشته باشید. 
 
4. استرس 
یک برنامه کاری شلوغ یا مشکلات شخصی نه تنها ذهن و احساسات شما را درگیر می کند، بلکه به صورت فیزیکی هم روی شما تاثیر می گذارد.

استرس سطح کورتیزول را بالا برده و منجر به افزایش قند خون می شود که به فیبرهای کلاژن و الاستین پوست آسیب می زند.

این فیبرها ساختارهای حمایتی حیاتی هستند که جلوی افتادگی و چروک پوست را می گیرند.

راهی پیدا کنید که استرس را کاهش دهد، چه راه رفتن بعد از شام باشد، چه وقت گذارنی با دوستان یا مراجعه به یک درمانگر.
 
5. شکر 
شما از قبل می دانید که شکر باعث افزایش وزن می شود، به خصوص در قسمت شکم. افرادی که شکر را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف می کنند، موفقیت بیشتری در کاهش وزن دارند. ولی دلیل دیگری هم برای کنار گذاشتن شیرینی و نوشیدنی های شیرین وجود دارد، این خوراکی ها پوست تان را پیر می کنند.

به گفته دکتر کریستینا گلدنبرگ (Kristina Goldenberg) متخصص پوست از موسسه امراض پوستی گلدنبرگ (Goldenberg Dermatology)، مصرف بیش از حد شکر قطعا منجر به پیری زودرس می شود. پس از مصرف، شکر وارد فرایندی به نام گلیکیشن (glycation) می شود که به پروتئین های مختلف در بدن مان می چسبد. متاسفانه این پروتئین ها شامل کلاژن و الاستین هستند.

با اتصال این بلوک های ساختاری به پوست مان، شکر، کلاژن و الاستین را ضعیف کرده که منجر به ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در پوست می شود.

به علاوه گلیکیشن محصولاتی سمی تولید می کند که باعث پیری زودرس می شود. 
 
برای به حداکثر رساندن مزایای سلامتی و زیبایی، سعی کنید 2 هفته تمام، مصرف شکر را قطع کنید.

در این مدت متوجه خواهید شد که انرژی تان بیشتر است، وزن تان کاهش پیدا کرده و زمان ایجاد چین و چروک ها و خطوط ریز روی پوست تان به عقب باز می گردد.
 
6. جمع کردن چشم ها 
اگر هنوز هم عینک چند سال قبل تان را استفاده می کنید و احساس می کنید که شدیدا نیاز به یک عینک جدید دارید باید بدانید که فقط در حال آسیب رساندن به چشمان تان نیستید. جمع کردن و سایر انقباضات صورت منجر به انقباض عضلات می شود. هر چه این عضلات بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند، قوی تر می شوند. حرکات این عضلات منجر به فشرده شدن سلول های پوست و حالت چروک خوردگی آن ها می شوند.

در نتیجه جمع کردن زیاد چشم ها منجر به ایجاد چین های عمیق تر و از دادن خاصیت کشسانی پوست می شوند.

به متخصص پوست مراجعه نمایید تا نسخه مناسب برای پوست تان دریافت کنید و هر زمان که در زیر نور خورشید قرار می گیرید، از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 
7. نوشیدنی ها را بدون نی بنوشید 
مطمئنا نوشیدن مایعات تیره از قبیل چای سرد و دمنوش های خنک بدون نی می تواند جلوی رنگ شدن دندان هایتان را بگیرد، ولی بهتر است بدانید که باعث پیشرفت چین های اطراف دهان تان می شود.
 
درست مشابه توضیحی که برای جمع کردن چشم ها دادیم که منجر به ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود، نوشیدن با نی هم می تواند باعث ایجاد خطوطی ریز دور لب ها شود. نوشیدن با نی باعث ایجاد انقباض ماهیچه های اطراف لب می شود. اگر این کار را به صورت مکرر انجام دهید، عضلات اطراف لب قوی تر شده و چین های اطراف لب عمیق تر و آشکارتر می شوند. 
 
8. پوست خشک 
خشکی پوست فقط ناراحت کننده نیست، بلکه می تواند چندین سال به سن شما اضافه کند. پوستی که به طور مداوم خشک باشد، بیشتر مستعد ایجاد چین و چروک است. یک محیط خشک می تواند منجر به از دست دادن داربست های پوست و در نتیجه چین و چروک آن شود. 
 
مطمئن شوید که روز و شب پوست تان را مرطوب نگه می دارید، به خصوص پوست صورت تان. سرمایه گذاری روی کرم های تغذیه ای زیر چشم هم ایده خیلی خوبی است، زیرا پوست زیر چشم ها نازک تر بوده و نسبت به ایجاد خطوط حساس ترند.
 
9. استعمال دخانیات 
نباید شگفت زده شوید، بعد از خورشید، سیگار کشیدن بزرگترین عامل ایجاد خطوط روی پوست است. نه تنها نحوه نگه داشتن سیگار در دهان منجر به ایجاد خطوط ریز اطراف لب ها می شود، بلکه سموم سیگار هم باعث افزایش سن پوست تان می شوند.
 
نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی پوست شده و منجر می شود که بیشتر در معرض ایجاد خطوط قرار بگیرد، چون مواد مغذی حیاتی نمی توانند به اپیدرم برسند. به علاوه، سیگار کشیدن با سرطان و بیماری های قلبی عروقی در ارتباط است. قطعا این را قبلا هم شنیدید ولی باز هم تکرار می کنیم، سیگار را هرچه زودتر ترک کنید. 1
  

درمان های خانگی برای رفع چین و چروک

 
پودر ماش
یکی از مواد طبیعی از دیدگاه طب ایرانی، اثر لایه برداری خوبی دارد پودر ماش است که ابتدا ماش را تف داده تا رطوبت داخلی آن از بین برود و راحت‌ تر پودر شود.

چگونه از پودر ماش استفاده کنیم؟
یک قاشق غذاخوری پودر ماش را با یک قاشق غذاخوری ماست کم چرب مخلوط کنید و به آن نصف قاشق مرباخوری آب لیمو تازه اضافه نمایید.

آب لیمو تیرگی‌های پوست را از بین می‌برد و ماست یک پایه روشن کنندگی به پوست می‌دهد و اگر این ماست کمی ترش باشد خاصیت لایه برداری آن بیشتر می‌شود.

پوست‌های چرب می‌توانند یک روز درمیان از این ماسک استفاده کنند، اما کسانی که پوست خشک دارند بهتر است یک بار یا نهایت دوبار در هفته از این ماسک استفاده کنند که خشکی پوستشان تشدید نشود و چون لایه برداری ماش با آبلیمو و ماست زیاد است حتماً بعد از ماسک از یک مرطوب کننده هم استفاده کنند.
 
لعاب ختمی
دو قاشق غذاخوری ختمی سفید بدون کاسبرگ را پودر کرده و در یک لیوان آب داغ بریزد و بعد ۵ دقیقه که جوشید، لعاب خوبی از آن به دست می‌آید که می‌توان آن را صاف کرده و بعد ولرم شدن از استفاده نمود یا از تفاله‌های آن به عنوان ماسک استفاده کرد.

چند راهکار طب سنتی برای رفع چین و چروک
 
پودر کف دریا
لایه بردار و سفید کننده بعدی، پودر کف دریاست که از عطاری‌ها قابل تهیه است و شیوه استفاده از آن شبیه پودر ماش، همراه ماست و آبلیمو است.

حتی برای سفید شدن دندان‌ها نیز کاربرد دارد، کافیست بعد مسواک زدن، بر روی دندان مالیده شود. فقط نباید قورت داده شود و بعد از ۳ و ۴ دقیقه شستشو داده شود، هفته‌ای یک یا دوبار نیز کاربرد دارد.
 
کتیرا
مورد بعدی جهت لایه برداری که تا حدودی پوست را نیز لیفت می‎دهد، کتیرا است که طبق کتب طب سنتی، تیرگی پوست را رفع می‌کند، روی بثورات تاثیر خوب می‌گذارد و مرطوب کننده خوبی هم به شمار می‌رود.

کتیرا را می‌توان پودر کرده و به نسبت مساوی با کف دریا یا پودر ماش مخلوط کرد و مشابه ماسک‌های بالا استفاده نمود.

 کتیرا در عین لایه برداری مرطوب کننده و لایه محافظ خوبی نیز می‌باشد.

حتی کسانی که موی خود را دکلره کرده و پایین موی آن‌ها خشک و دو شاخه می‌شود؛ می‌توانند لعاب کتیرا را با روغن بنفشه مخلوط نموده و روی موهای خشک خود بمالند و لزومی ندارد که به کف سر هم مالیده شود و از همه مهم‌تر این که مو را نیز چرب نمی‌کند.

برای اثربخشی، بهتر است خانم‌ها موهای خود را ببافند و هر دو تا سه ساعت یکبار این مخلوط (لعاب کتیرا و روغن بنفشه) را به موهای خود بمالند. 2
 
استفاده از یخ
مالیدن یخ در ناحیه دور چشم می تواند، اثر مستقیمی بر روی چین و چروک ها داشته باشید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که این کار را به طور مستقیم انجام ندهید. و یخ را در داخل یک نایلون قرار داده و آن را برای مدتی در دور چشمان خود بمالید.
 
روغن هسته انگور
استفاده از روغن هسته انگور می تواند روش مناسبی برای کاهش چین و چروک های دور چشم شود. روغن هسته انگور دارای خواص نرم کننده بوده و به خوبی پوست دور چشم شما را مرطوب می کند.
 
سفیده تخم مرغ
یکی دیگر از ترکیباتی که باعث از بین رفتن و کاهش چین و چروک های دور چشم می شود، استفاده از سفیده تخم مرغ است. این ترکیب نه تنها چین و چروک های دور چشم را کاهش می دهد بلکه باعث سفت شدن پوست این ناحیه نیز می شود.
 
روغن نارگیل
کمتر کسی است که از فواید روغن نارگیل بی خبر باشد. روغن نارگیل در واقع ترکیبی برای درمان چین و چروک های دور چشم است که پس از مدت کوتاهی می توانید نتیجه آن را به خوبی مشاهده کنید. از روغن نارگیل برای مصارف مختلف دیگر مانند درمان استریای پوست، نرم کردن مو و … نیز استفاده می شود.
 
انگور
انگور دارای اسیدهایی است که استفاده از آن باعث سفت شدن پوست دور چشم شما می شود. این عمل را می توانید با برش هایی از انگور و قرار دادن آن روی چین و چروک ها انجام دهید.
 
روغن بادام شیرین و روغن صمغ کندر
استفاده از روغن بادام شیرین و روغن صمغ کندر در گذشته برای درمان چین و چروک های دور چشم مرسوم بوده است.

این ترکیب را بهتر است روزی دو بار استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.
 
آب خیار
خیار یکی از ترکیبات موثر در درمان چین و چروک های دور چشم است.

کافی است آب خیار را در این ناحیه بمالید تا باعث سفت شدن و کاهش چین و چروک های این منطقه شود. 3

پی نوشت:
1.www.beytoote.com
2.www.tabaye.ir
3.www.zibasheen.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
هرآنچه که باید راجع به قطره ویتامین آد بدانیم
هرآنچه که باید راجع به قطره ویتامین آد بدانیم

هرآنچه که باید راجع به قطره ویتامین آد بدانیم

شکستگی استخوان در کودک
شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک

چطور با استفاده از مدل اهداف آموزشی ABCD به دیگران آموزش دهیم؟
چطور با استفاده از مدل اهداف آموزشی ABCD به دیگران آموزش دهیم؟

چطور با استفاده از مدل اهداف آموزشی ABCD به دیگران آموزش دهیم؟

هوش سرشار طوطی در پیدا کردن بادام زمینی
هوش سرشار طوطی در پیدا کردن بادام زمینی

هوش سرشار طوطی در پیدا کردن بادام زمینی

مستند پارک‌های ملی آفریقا (قسمت ششم)
مستند پارک‌های ملی آفریقا (قسمت ششم)

مستند پارک‌های ملی آفریقا (قسمت ششم)

مشاهده دو قلاده یوزپلنگ آسیایی در توران
مشاهده دو قلاده یوزپلنگ آسیایی در توران

مشاهده دو قلاده یوزپلنگ آسیایی در توران

تلاوت سوره مبارکه کوثر/ شحات محمد انور
تلاوت سوره مبارکه کوثر/ شحات محمد انور

تلاوت سوره مبارکه کوثر/ شحات محمد انور

حکمت | سهم من از رحمت خدا چقدره؟ / استاد عالی
حکمت | سهم من از رحمت خدا چقدره؟ / استاد عالی

حکمت | سهم من از رحمت خدا چقدره؟ / استاد عالی

آموزش مقام بیات حجاز و نهاوند/ استاد هلباوی
آموزش مقام بیات حجاز و نهاوند/ استاد هلباوی

آموزش مقام بیات حجاز و نهاوند/ استاد هلباوی

وقتی پیامبر از شوق اشک میریخت/ استاد انصاریان
وقتی پیامبر از شوق اشک میریخت/ استاد انصاریان

وقتی پیامبر از شوق اشک میریخت/ استاد انصاریان

با او بجنگ پیروز میشوی/ استاد انصاریان
با او بجنگ پیروز میشوی/ استاد انصاریان

با او بجنگ پیروز میشوی/ استاد انصاریان

لالا لالا نشی دلتنگ و بی یاور
لالا لالا نشی دلتنگ و بی یاور

لالا لالا نشی دلتنگ و بی یاور

خوشا به حال کسانی که یک رضا(ع) دارند
خوشا به حال کسانی که یک رضا(ع) دارند

خوشا به حال کسانی که یک رضا(ع) دارند

معرفی جامعة المصطفی العالمیه
معرفی جامعة المصطفی العالمیه

معرفی جامعة المصطفی العالمیه

تظاهرات علیه ممنوعیت عکاسی از پلیس/ معترضان: سلاح را زمین بگذارید، گوشی‌ را کنار می‌گذاریم
تظاهرات علیه ممنوعیت عکاسی از پلیس/ معترضان: سلاح را زمین بگذارید، گوشی‌ را کنار می‌گذاریم

تظاهرات علیه ممنوعیت عکاسی از پلیس/ معترضان: سلاح را زمین بگذارید، گوشی‌ را کنار می‌گذاریم

چگونه متوجه شویم آب مناسب شنا بوده و تمیز است؟
چگونه متوجه شویم آب مناسب شنا بوده و تمیز است؟

چگونه متوجه شویم آب مناسب شنا بوده و تمیز است؟

از دادن چه نوع غذاهای انگشتی به کودک باید خودداری کرد؟
از دادن چه نوع غذاهای انگشتی به کودک باید خودداری کرد؟

از دادن چه نوع غذاهای انگشتی به کودک باید خودداری کرد؟

چه غذاهایی را باید در نه ماهگی به کودک بدهیم؟
چه غذاهایی را باید در نه ماهگی به کودک بدهیم؟

چه غذاهایی را باید در نه ماهگی به کودک بدهیم؟

دو اختلال دهانی ـ حرکتی و گفتاری ـ حرکتی چگونه درمان می شوند؟
دو اختلال دهانی ـ حرکتی و گفتاری ـ حرکتی چگونه درمان می شوند؟

دو اختلال دهانی ـ حرکتی و گفتاری ـ حرکتی چگونه درمان می شوند؟

به ترور شهید فخری زاده پاسخ محکمی خواهیم داد!
به ترور شهید فخری زاده پاسخ محکمی خواهیم داد!

به ترور شهید فخری زاده پاسخ محکمی خواهیم داد!

تهدید کردند و عملی شد!
تهدید کردند و عملی شد!

تهدید کردند و عملی شد!