راهکارهای مطالعه بهتر برای کودک و نوجوان بیش فعال

اگر از شیطنت ها و بیش فعالی فرزند خود احساس کلافگی و خستگی می کنید حتما این مقاله را بخوانید. وقتی بحث کارهای روزمره مطرح باشد شاید فکر شما را آنقدر مشغول نکند ولی وقتی بحث تحصیل و تمرکز حواس باشد قضیه...
چهارشنبه، 19 دی 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
راهکارهای مطالعه بهتر برای کودک و نوجوان بیش فعال
با معلم و مدیر مدرسه فرزندتان ملاقاتی ترتیب دهید و برنامه ای برای فرزند خود تهیه کنید. انجام این کار قبل از آغاز سال تحصیلی عالی است.
 
چکیده : اگر از شیطنت ها و بیش فعالی فرزند خود احساس کلافگی و خستگی می کنید حتما این مقاله را بخوانید. وقتی بحث کارهای روزمره مطرح باشد شاید فکر شما را آنقدر مشغول نکند ولی وقتی بحث تحصیل و تمرکز حواس باشد قضیه جدی تر می شود.

تعداد کلمات 1193 / تخمین زمان مطالعه 6 دقیقه
راهکارهای مطالعه بهتر برای کودک و نوجوان بیش فعال

نکاتی برای مطالعه و عادات بهتر در مدرسه برای کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD

آیا فرزندتان همیشه تکالیف خود را فراموش می کند؟

ADHD موجب بروز مشکل در توانایی پیگیری زمان و منظم بودن می شود. اگر فرزند شما بیش فعال است ، ممکن است تقصیر او نباشد که ساعت ها مشغول تکالیف خود است و با این همه، آنها را فراموش می کند. به عنوان پدر و مادر، می توانید به او کمک کنید بر این مشکل غلبه کند. با کمک به کودکان برای منظم ماندن، شما مهارت هایی را برای تمام طول عمر آنها آموزش خواهید داد
 

تعیین مکانی برای انجام تکالیف

کودک مبتلا به ADHD به یک روال قابل پیش بینی برای انجام تکالیف نیاز دارد. نقطه خاصی که کودک هر روز تکالیفش را در آنجا انجام دهد، تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که آن مکان به دور از حیوانات خانگی، خواهر و برادر، و چیزهای پر سر و صدا که موجب حواس پرتی او شوند، مانند تلویزیون و یا درب ورودی، باشد. آنجا را پر از مداد، کاغذ، و هر چیز دیگری که فرزند شما ممکن است به آن نیاز داشته باشد، کنید
 

استفاده از تقویم

یادآورهایی که بزرگ هستند و احتمال ندیدن آنها اندک است، کمک خواهند کرد کودکان بیش فعال مسیر درست را ادامه دهند. یک تقویم دیواری بزرگ تهیه کنید و آن را در جایی قرار دهید که کودک شما آن را چند بار در روز ببیند. آن را بر روی دیوار آشپزخانه و یا نزدیک میز کارش قرار دهید. از نشانگرهای رنگی و یا برگه های یادداشت برای نشان دادن تکالیف آینده و تعطیلات مدرسه استفاده کنید.
 

کار با معلمان مدرسه

با معلم و مدیر مدرسه فرزندتان ملاقاتی ترتیب دهید و برنامه ای برای فرزند خود تهیه کنید. انجام این کار قبل از آغاز سال تحصیلی عالی است، اما شما می توانید آن را در هر زمانی انجام دهید. در مورد برنامه تکالیف آینده بپرسید، روی کاغذ یا به صورت آنلاین این برنامه را دریافت کنید، و از دوره های رایگان برای تکالیف فرزندتان استفاده کنید. با آنها از طریق ایمیل در تماس باشید. دانستن اینکه شما پشتیبانی معلم را دارید کمک زیادی خواهد کرد
 

پیروی از برنامه

داشتن یک برنامه روزانه برای کودکان مبتلا به ADHD حائز اهمیت است. باید زمان هایی را برای انجام دادن تکالیف، خوردن شام، و رفتن به رختخواب برای آنان تعیین کرد. اگر از زیر برنامه در رفته اید، دوباره فردا شروع کنیدپیروی از برنامه به کودک شما کمک خواهد کرد و دعوا، سرزنش و تعارض را کاهش خواهد داد.
 

استفاده از پاداش

اگر تکالیف برای فرزندتان پر زحمت است، برای تمام کردن آنها جایزه تعیین کنید. جایزه نباید بزرگ باشد، اما آنها باید فوراداده شوند. به محض این که کودک شما تکالیفش را در کیفش گذاشت، خواندن یک داستان را به او پیشنهاد دهید. یک استیکر به او بدهید. اجازه دهید زمانی را صرف تلویزیون یا کامپیوتر کند. پاداش را برای برنامه های بعد از مدرسه تعیین کنید و آن را به صورت مداوم ادامه دهید.
 

کارهای بزرگ را تقسیم کنید

هنگامی که فرزند شما تکالیف بزرگتر مثل گزارش کتاب، یا مقالات ترم دارد که تکالیف بزرگی محسوب می شوند، آنها را به یک سری تکالیف کوچک تر، هر یک با یک تاریخ مقرر تقسیم کنید. حتی نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است به مقداری برنامه ریزی در تکالیف و پروژه های بزرگ نیاز داشته باشند.
 

استفاده از تایمر

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD اغلب گذر زمان را از دست میدهند. از تایمرهای آشپزخانه و یا آلارم های روی ساعت و یا تلفن برای هشدار زمان استفاده کنید. برای کودک خود مقدار مشخصی از زمان را برای قسمتی از تکالیفش تعیین کنیدزنگ هشدار نیز به او کمک می کند اگر حواسش پرت شد، به مسیرش باز گردد.
 

منظم و مرتب شدن

اگر کودک شما تکالیف خود را در مدرسه فراموش می کند و یا کوله پشتی شلوغ با کلی کاغذ مچاله دارد، به او کمک کنید تا منظم و مرتب شود. می توانید از ابزار دیداری استفاده کنید. به عنوان مثال، از پوشه های رنگی روشن و براق برای هر درس استفاده کنیدطرح پشتیبان گیری برای زمانی که تکالیف در خانه انجام نمی شوند، داشته باشید. برای تماس، لیستی از دیگر بچه ها در کلاس داشته باشید. یا بدانید که چگونه با معلم به طور مستقیم تماس بگیرید.
 

تعریف و تمجید از تلاش فرزندتان

چه فرزندتان مبتلا به ADHD باشد چه نباشد، کودکان با تعریف و تمجید رشد و ترقی می کنند. این کار باعث تشویق و ایجاد انگیزه در آنها می شود. بنابراین به موفقیت آنها توجه کنید، حتی موفقیت های اندک را نیز مورد توجه قرار دهید. ازتلاش و پیشرفت فرزند خود تعریف کنید. این کار در هر دوی شما احساس خوبی ایجاد می کند. بُرد های کوچک ممکن است به بُردهای بزرگتر منتهی شوند.
 

راهبردهایی برای تکالیف سخت

آیا کودک شما در برخی درس ها در انجام تکالیف مشکلی ندارد، اما در برخی دیگر از تکالیف گیر می کند؟ آنها را جابجا کنید. با تکالیف آسان شروع کنید. برای چند دقیقه تکالیف سخت تر را انجام دهید، سپس دوباره به تکالیف آسان بازگردید. جابجایی متناوب ممکن است به کودک کمک کند کمتر احساس ضعف کند.
 

تعیین اهداف

پاداش ها عالی هستند، اما اگر بیش از حد بزرگ باشند، مانند خریدن اتومبیل جدید برای نوجوان خود، می تواند نتیجه عکس داشته باشد. دستیابی به اهداف بلند مدت برای کودکان مبتلا به ADHD می تواند دشوار باشد. یک برنامه بهتر برای پاداش های فوری و کوچکتر، تعیین اهداف کوچک است که ظرف یک روز یا یک هفته تحقق می یابند.
 

نوشتن دستورالعمل ها

آیا کودک شما نیاز به کمک در درک چگونگی انجام تکالیف خود دارد؟ ابتدا، دستورالعمل را توضیح دهید. سپس از فرزند خود بخواهید آنها را برای شما توضیح دهید. سپس، دستورالعمل ها را گام به گام بنویسید و آنها را بر روی دیوار بزنید. برای بسیاری از کودکان، این کار به یادآوری بصری کمک میکند.
 

صریح و آشکار صحبت کنید

هنگام کمک به کودک خود برای انجام تکالیفش، مراحلی که ممکن است برای شما آشکار به نظر برسند را برشمرید. به عنوان مثال، دو مرحله آخر همیشه باید “گذاشتن تکالیف در پوشه خودت ” و “گذاشتن پوشه در کوله پشتی ات باشد.” هر چه در هنگام ارائه دستورالعمل صریح تر باشید، بهتر است.
 

کمک در زمان انتقال و تغییر

در طول زمان تغییر و یا انتقال – با شروع کلاس جدید، یا جابجایی به یک مدرسه جدید – کودک شما ممکن استمشکلات بیشتری با مدرسه داشته باشد. در این زمان برای ارائه کمک های بیشتر برنامه ریزی کنیددفعات بیشتری کارها را بررسی کنید. تکالیف را با هم بررسی کنید.

منبع : سایت راستینه

بیشتر بخوانید :
راه های ایجاد مطالعه در کودکان​​​​​​​
اختلال نقص توجه-بیش فعالی در نوجوانان​​​​​​​
اختلال بیش‌فعالی همراه با نقص توجه در کودکان
بررسی راهکارهای ترغیب به مطالعه در کودکان و نوجوانان​​​​​​​ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط