راهکارهایی که زنان را باوقارتر میکند

در دنیای امروز با حجم عظیمی از آموزه‌های تازه‌ای روبه‌رو هستیم که رسانه‌ها با اهداف رنگارنگ به ما تحمیل می‌کنند. گاهی‌ اوقات، حجم عظیم پوچی و سرعت بیهوده‌ای که در این دنیا جاری است، حالمان را بد می‌کند. اما هنوز هم می‌توانیم یاد بگیریم که چطور باوقار رفتار کنیم و خود را از پوچی‌های آزاردهنده‌ای که در همه جا به دنبالمان می‌آیند، دور نگه داریم. ما زنان می‌توانیم با رعایت نکاتی و البته با دقت بیشتر به رفتارهایمان، جذاب‌تر و باوقارتر باشیم.
دوشنبه، 27 بهمن 1399
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: ایوب شهبازی
موارد بیشتر برای شما
راهکارهایی که زنان را باوقارتر میکند

جذابیت و وقار چیست؟

جذابیت و وقار در سادگی معنا پیدا می‌کند. سادگی یعنی تلاش برای رسیدن به هدف بدون سخت‌گیری و پیچیدگی‌هایی که زاییدهٔ افکار ناخوشایند در زندگی هستند.

سادگی از اثرگذاری بسیار زیادی برخوردار است. جذابیت و وقار برآمده از سادگی، علاوه بر اینکه باعث اثرگذاری بر رفتار افراد مختلف می‌شود، در علوم و زمینه‌های مختلف هم کاربرد دارد؛ مثلا سادگی در هنر یا ریاضیات هم می‌تواند نتایج اثرگذار و مفیدی داشته باشد.

طراحی یک ساختمان یا خلق تابلویی هنری را در نظر بگیرید؛‌ سادگی به‌کار رفته در آنها می‌تواند موجب زیبایی، جذابیت و وقار در جلوه‌شان شود.
 

کارهایی که زنان جذاب و باوقار انجام نمی‌ دهند

 
۱. اتلاف وقت در شبکه‌ های اجتماعی
یکی از عناصر مهم جذابیت و وقار، حضور مثبت در اجتماع و اجتماعی‌بودن است. زنانی که روابط اجتماعی مطلوبی دارند معمولا جذاب‌ترند.

حضور اجتماعی، هم به حضور در شبکه های اجتماعی گفته می‌شود و هم به حضور در بخش‌های واقعی جامعه.

اما کسانی که به نوعی شکوه و وقار در رفتارهایشان دست پیدا می‌کنند، هرگز در این امور زیاده‌روی به خرج نمی‌دهند؛ یعنی اشخاصی نیستند که مدام زمانشان را برای چرخ‌زدن در میان پُست‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی تلف کنند.

افرادی برای دیگران جذاب هستند که رفتارهایی نیک و قابل احترام از خود بروز می‌دهند.

بدیهی است، شخصی که بخش مهمی از زمان ارزشمند خود را صرف کارهای بیهوده‌ ای مانند اسیرشدن در میان محتوای بیهودهٔ شبکه‌های اجتماعی می‌کند، برای دیگران قابل‌ احترام نیست.

راهکارهایی که زنان را باوقارتر میکند
 
برنامه‌ریزی برای شبکه‌های اجتماعی
درمقابل، شخصی را در نظر بگیرید که از زمان خود به‌درستی بهره می‌برد و به‌جای حضور مداوم در توییتر، اینستاگرام و فیسبوک سعی می‌کند زبانی تازه بیاموزد، با خانواده‌اش بیشتر معاشرت کند، کتاب بخواند و… .

به‌طور قطع، فرد دوم قابل‌احترام‌تر از فرد نخست است؛ چون تصمیم گرفته است که زندگی‌اش را با اقدامات مفیدی پر کند که هم برای خودش و هم برای اطرافیانش بهتر است.

یکی از راه‌هایی که شما را در گروه زنان باوقار و جذاب جای می‌دهد، همین انجام برنامه‌های مثبت روزانه در مقابل وسوسه‌های شبکه‌های اجتماعی است.

سعی کنید برای حضور در شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌ای منظم داشته باشید.

اگر خودتان نمی‌توانید ساعت‌های حضورتان در این فضا را کنترل کنید، از نرم‌افزارهایی کمک بگیرید که به شما هشدار می‌دهند که زمان حضورتان در اینترنت بیش از مقدار لازم شده است. البته این مقدار لازم را شما تعیین می‌کنید، اما هرقدر تسلط‌تان به انجام امور مختلف و مفید در طول روز بیشتر باشد، شخصیت‌تان هم به‌سمت جذابیت و وقار بیشتری حرکت خواهد کرد.

کسی‌که کارهای مفید انجام می‌دهد و چیزهای زیادی بلد است، برای همه جذابیت دارد.

کسی هم که می‌تواند خودش را در برابر وسوسه‌ هایی مانند گشت‌ و گذار بیهوده در شبکه‌ های اجتماعی کنترل کند، وقار دارد. پس این موضوع را برای ورود به جرگۀ زنان جذاب و باوقار به خاطر بسپارید.
 
۲. رسیدگی نکردن به کار خود و برنامه‌های شخصی
یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های زنان جذاب و باوقار این است که سرشان به کار خود گرم است.

آنها برنامه‌ها و افکار شخصی خود را دارند و مدام در پی این نیستند که پیرو دیگران باشند یا خود را هم‌رنگ جماعت کنند.

چیزهایی که مُد می‌شود و همه به دنبال آن می‌روند، اولویت این زنان نیست؛ چون خودشان برنامه‌ریزی‌های دقیق و درستی برای زندگی دارند و ترجیح می‌دهند که برای موفقیت و رضایت شخصی‌ خودشان در مسیری حرکت کنند که مناسب آنهاست.

دنباله‌ روی کورکورانه در ذهن و زندگی افراد جذاب جایی ندارد. همین استقلال فکری و عملی آنهاست که باعث می‌شود در نظر دیگران، خاص باشند و همه وادار به تشویق آنها شوند. چنین زنانی، با دنباله‌روی دیگران، رفتارهای از بین‌برنده جذابیت را از خود دور می‌کنند و خاص می‌ مانند.
 
۳. تلاش برای ایجاد تغییر در رفتار دیگران
زنان جذاب و باوقار می‌دانند که خواستهٔ شخصی هر فرد در تغییر عادات و رفتارهایش مهم است و دیگران نمی‌توانند بدون اینکه فردی خواهان تغییردادن خود باشد، در او اصلاحی به وجود بیاورند. به همین خاطر است که ترجیح می‌دهند تلاش مذبوحانه در تغییردادن دیگران را کنار بگذارند.

در مقابل، این دسته از بانوان روی رفتارهای خود تمرکز دارند و مدیریت احساسات‌شان را به بهترین شکل پیش می‌برند.

آنها می‌دانند که مسئول زندگی خود هستند و برای رسیدن به شادی و خوشبختی باید رفتار و احساسات‌شان را کنترل کنند تا رضایت درونی و خوشبختی را به زندگی وارد کنند. پس وقت‌شان را به‌جای تغییردادن افراد و دنیای اطراف‌شان، صرف تغییرات درونی می‌کنند. آنها به‌دنبال معنای زندگی خود هستند. 1
 
۴. نگران‌ بودن درباره رویدادها و مسائل غیرقابل‌کنترل
جذابیت رفتاری فقط به داشتن اندامی فوق‌العاده یا صورتی زیبا نیست. کسی می‌تواند دیگران را تحت تأثیر خود قرار بدهد که رفتاری شاخص و خاص نسبت به دیگران ارائه بدهد. برای مثال، بیشتر افراد درباره چیزهایی نگران می‌شوند که هیچ کنترلی روی آنها ندارند. درواقع، دغدغه‌های بیشتر افراد درباره امور مختلفی که مدیریت‌شان در دستان آنها نیست، چیزی جز دلهره و دست‌پاچگی مداوم به آنها نمی‌دهد.

اما افراد جذاب و باوقار کسانی هستند که خود را درگیر مسائل واهی نمی‌کنند و اگر ببینند که کنترل و مدیریت مسئله‌ای در دستان آنها نیست، سعی می‌کنند خود را درگیر آن نکنند. پس تمرکزشان را منعطف به ساختن ابعادی از زندگی می‌کنند که امکان دخل‌وتصرف در آن و اصلاحش را دارند.

چنین ویژگی نایابی باعث می‌شود که فرد در نظر دیگران خاص باشد و رفتار مثبتی که از خود ارائه می‌کند برای همه جذاب به نظر برسد.

پس اگر می‌خواهید در شمار زنان جذاب و باوقار قرار بگیرید، این را به خاطر بسپارید که نگرانی و دلهره بابت چیزهای غیرقابل‌کنترل یعنی دعوت‌کردن آن چیزها به زندگی‌تان. این مهمانان دوست‌نداشتنی می‌توانند زندگی‌تان را سیاه کنند. چنین چیزی می‌خواهید؟
 
۵. نسپردن گذشته‌ ها به دست فراموشی
اگر می‌خواهید جذاب باشید و همه از وقارتان تعریف کنند، باید گذشته‌ها را به دست باد بسپارید. گذشته‌ها گذشته است و دیگر هیچ‌گاه بازنمی‌گردد.

اما با وجود اینکه گاهی گذشته بر شما سخت گذشته است، درس‌هایی برایتان به یادگار می‌گذارد که بی‌ هیچ حرف کلیشه‌ ای می‌ تواند درس‌های فراوانی به شما ارزانی کند.

زنان جذاب و باوقار هم مدام حسرت نمی‌خورند و با این کارشان اعصاب دیگران را خرد نمی‌کنند.

آنها از گذشته درس می‌گیرند و با خِرَدی که از بررسی وقایع آن نصیب‌شان می‌شود به‌سمت آینده و تصمیم‌گیری‌های درست بعدی پیش می‌روند.
 
۶. به‌ رخ‌ کشیدن داشته‌ ها و دارایی‌ ها
زنان جذاب و باوقار اصلا به دنبال این نیستند که داشته‌ها و دارایی‌های خود را به رخ دیگران بکشند.

این افراد اگر ثروتمند باشند که هرگز رفتار تازه‌‌به‌‌دوران‌رسیده‌ها را ندارند و نمی‌خواهند با پوششی عجیب از لباس‌های گران یا خرج‌کردن مبالغ هنگفتی از ثروت‌شان در مهمانی‌ها و…، به همه نشان دهند که صفرهای حساب بانکی‌شان چند تاست.

وقار و جذابیت یعنی دانستن این نکته که مادیات اگرچه برای خوب‌زیستن در این دنیا ضرورت دارد اما برای داشتن یک زندگی شاد و بهره‌ورانه کافی نیستند.

طبع بلند زنان جذاب و باوقار مانع از آن می‌شود که به چیزی در خود مغرور شوند و آن را به رخ دیگران بکشند.

در یک‌ کلام، جذابیت و وقار از دستاوردهای فروتنی و افتادگی است.

اگر نگاهی به زنان باوقار و جذاب معروف تاریخ بیندازید، متوجه خواهید شد که همگی از ویژگی فروتنی به اندازهٔ کافی برخوردار بوده‌اند.

افرادی مانند پرنسس دایانا (Diana)، گریس کلی (Grace Kelly)، اپرا وینفری (Oprah Winfrey) را به خاطر دارید؟

لباس‌ها و اموالِ زن باوقار و جذاب نیست که او را خاص و متمایز می‌کند بلکه حضور و رفتارش است که باعث می‌شود همهٔ توجه‌ افراد به او جلب شود و او خاص جلوه کند.
 
۷. توجه به تجربه بیهودۀ همه‌ چیز
ارزش‌ قائل‌شدن برای تجربه مطلوب است اما زنان جذاب و باوقار هرگز وقت‌شان را صرف تجربه بیهوده و بی‌نتیجه نمی‌کنند.

آنها شهوت و وسوسهٔ تجربه‌کردن چیزهای مختلف را در زندگی ندارند.

البته اشتباه نشود. منظور این نیست که ترسو و محتاط‌اند و از مواجهه با چالش‌های تازه می‌هراسند؛ بلکه منظور این است که چنین زنانی متمرکز هستند و با معطوف‌ کردن توجه و تمرکز خود بر چیزهای مهم‌تر زندگی، از این شاخه به آن شاخه نمی‌پرند و همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، میلی به هم‌رنگ جماعت شدن (برای اینکه از بقیه عقب نیفتند) در آنها وجود ندارد. آنها زندگی‌شان را پیرامون خواسته‌ها و آرزوهای خود بنا می‌کنند. 2
 
۸. ایجاد شلوغی و ازدحام در زندگی
یادتان باشد که شلوغی ذهن و محیط می تواند باعث دورشدن آرامش از زندگی باشد. افراد جذاب و باوقار ذهن و محیط اطراف شان را بیهوده با اشیا و افکار اضافی شلوغ نمی کنند. به همین خاطر است که می توانند در آرامش روحی کامل به زندگی و تصمیم گیری برای امور مختلف شان مشغول شوند.

جذاب های باوقار مدام زندگی خود را از زاویه های مختلف بررسی می کنند تا ببینند چه افکار اضافی و مزاحمی در ذهن شان جا خوش کرده یا دور و اطراف شان با وسایل اضافی پُر شده است یا خیر. اگر این طور باشد، سریع دست به کار می شوند و اضافی ها را روانه سطل زباله می کنند.

به طور خلاصه، افراد جذاب از هر چیز اضافی و افراطی گری در هر رفتاری به دور هستند. آنها در مواجهه با اشیا و افکار مختلف، از خود سؤالی مهم می پرسند:

آیا این اشیای تازه یا افکار جدید را دوست دارم و به زندگی ام آرامش بیشتری می دهند؟

اگر پاسخ این پرسش منفی باشد، آنها آستین ها را بالا می زنند و اضافات را از زندگی شان حذف می کنند.

راهکارهایی که زنان را باوقارتر میکند
 
۹. برنامه ریزی نکردن
افرادی که به خود و زندگی شان مسلط اند و با وقار و آرامش در هر لحظه تصمیم گیری می کنند، به برنامه ریزی موفق در زندگی توجه بسیار زیادی دارند.

اگر دوست دارید که در میان زنان جذاب و باوقار جا داشته باشید، حتما به برنامه ریزی در زندگی توجهی ویژه کنید.

البته یادتان باشد که همیشه امکان بروز موقعیت های اضطراری در زندگی وجود دارد و ممکن است که نتوانید همیشه همه چیز را طبق برنامه پیش ببرید؛ اما مهم نیست. اگر چارچوبی کلی داشته باشید، زندگی تان در هر شرایطی روی روالی منظم و منسجم پیش می رود و نتیجهٔ آرامش ناشی از آن را خواهید چشید.
 
۱۰. پیچیده کردن امور مختلف
خیلی از افراد، معنای سادگی را به اشتباه با ساده لوحی یکسان می دانند. بدانید که سادگی اصلا با ساده انگارانه نگاه کردن به مسائل مختلف شباهتی ندارد.

زنان باوقار و جذاب به دنبال ساده سازی مسائل هستند. آنها به پیچیده شدن زندگی با سخت گیری های بیجا دامن نمی زنند و تلاش شان این است که اوقات و لحظه های زندگی را برای خود و اطرافیان شان شاد و سبک کنند.

منظور از سبک این است که از سخت گیری و پیچیده سازی موقعیت ها خود را دور نگه می دارند. مثلا یکی از نقطه نظرهای جالب افراد جذاب این است که به جای سخت کارکردن به هدفمند و هوشمند کارکردن علاقه و اعتقاد دارند.

آنها به جای پیچیده کردن مسائل، به دنبال راهکارهای بهینه و ساده می گردند و چیزهای غیرضروری و اضافی را از زندگی شان کنار می گذارند؛ چون می دانند که این چیزها فقط اوضاع را در موقعیت های مختلف پیچیده می کنند.
 
۱۱. کمال گرایی
کمال گرایی یا همان پرفکشنیسم (perfectionism) برچسبی است که بعضی ها در این روزها به خود می چسبانند و فکر می کنند صفت خوبی برای معرفی خودشان پیدا کرده اند؛ اما این ویژگی از آن صفت های نامطلوبی است که در زندگی زنان جذاب و باوقار راهی ندارد.

زنان جذاب و باوقار کسانی هستند که برای خود سه وجه قائل اند: خوب، بد، زشت. این افراد می دانند که هرکس خوبی ها و زیبایی ها و در مقابل، نواقص و بدی هایی دارد. آنها خود را تمام وکمال می پذیرند و به کمک توانایی هایشان برای بهبود و اصلاح ایرادات شان تلاش می کنند.

این بینش و دیدگاه باعث می شود که افراد جذاب در موقعیت های مختلف زندگی، به اصطلاح خودمانی، «فیلم بازی نکنند» و خودِ خودشان باشند.

آنها راحت حرف می زنند و راحت رفتار می کنند. شیرینی این راحتیِ ناشی از پذیرش خود با آنها همراه است و به دیگران هم منتقل می شود.
 
۱۲. ندانستن قدر زندگی
جذاب های باوقار می دانند که تجربهٔ زیستن بسیار ارزشمند است؛ پس هر روز که از خواب بیدار می شوند، در لذتی شاکرانه غرق می شوند؛ چون می دانند که بازهم روزی دیگر سرشار از فرصت های رنگارنگ پیش رویشان است.

هرچه قدردانی از لحظات زندگی در فردی بیشتر شود، شخصیت او هم برای خود و دیگران جذاب تر خواهد بود. 3

پی نوشت:
1.www.chetor.com
2.www.laranet.ir
3.www.ostovaar.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط
موارد بیشتر برای شما