0
ویژه نامه ها

بصیرت و ایمان حضرت عباس (علیه السلام)

امام صادق علیه السلام در وصف حضرت عباس علیه السلام فرمودند:
عموی ما، عبّاس (علیه السلام)، دارای بینشی ژرف و ایمانی راسخ بود؛ همراه با امام حسین (علیه السلام) جهاد کرد و نیک آزمایش داد و به شهادت رسید.

دعای حفظ انسان از خطرات و بلایا

امام صادق علیه السلام فرمودند:
داوود رقى از امام صادق (علیه السلام) نقل می‌کند آن حضرت فرمودند: از این دعا دست برندار و سه مرتبه در صبح و سه مرتبه در شب آن را بخوان. «اَللَّهُمَّ اِجْعَلْنِی فِی دِرْعِکَ اَلْحَصِینَةِ اَلَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تُرِیدُ؛ خداوندا! من را در آن پوششى که از هر بلا و آفتى حفظ مى‏‌کند و هر کسى را که بخواهى در آن قرار مى‌‏دهى، قرار بده». زیرا پدرم (علیه السلام) می‌فرمودند: این از دعاهایی است که در گنجینه دعاهاى مومنین باشد.

مشاهده بلازده و شکر نعمت‌های الهی

امام صادق علیه السلام فرمودند:
هرگاه دیدى مردى به بلایى دچار است و خداوند به تو نعمت ارزانى داشته، بگو: خدایا! مسخره نمى‌کنم و به خود نمى‌بالم امّا تو را به سبب نعمت‌هاى بزرگى که به من داده‌اى سپاس مى‌گویم.

مصیبت‌ها، هدیه‌هایى از سوى خداوند

امام صادق علیه السلام فرمودند:
مصیبت‌ها، هدیه‌هایى هستند از سوى خداوند، و فقر، در خزانه خدا نگهدارى مى‌شود [و آن را جز به بندگان خاصّش نمى‌دهد].

پاداش مومن صابر در برابر بلایا

امام صادق علیه السلام فرمودند:
خداوند تبارک و تعالی، با گرفتاری‌ها به مومن توجه می‌کند؛ یا تن او را بیمار می‌کند، یا او را در سوگ یکی از اهل [خانه‌اش] می‌نشاند و یا یکی از سختی‌ها و رنج‌های دنیا را بر او چیره می‌کند. تا او را بر آنها پاداش دهد.

مقام بیمار در بهشت

امام صادق علیه السلام فرمودند:
در بهشت مقام و منزلتی وجود دارد که هیچ بنده‌ای به آن نرسد، مگر به درد و بیماری‌ای که در بدنش حادث شود.

جایگاه مومن نزد خداوند

امام صادق علیه السلام فرمودند:
جایگاه مومن نزد خدای عزوجل برترین جایگاه است و این جمله را سه بار فرمود چرا که گاه بنده‌ای را خداوند به گرفتاری مبتلا می‌سازد. آنگاه جانش را عضو عضو از پیکرش بیرون می کشد، در حالی که وی بر این پیشامد خداوند را حمد و ستایش می‌گوید.

پاداش مصائب و گرفتاری‌های مومن

امام صادق علیه السلام فرمودند:
ای عبد الله، اگر مومن می‌دانست که پاداش مصائب و گرفتاری‌هایش چه اندازه است، آرزو می‌کرد با قیچی تکه تکه شود.

ابتلای مومن به بیماری‌ها و دردها

امام صادق علیه السلام فرمودند:
رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند: حکایت مومن حکایت ساقه گیاه است که بادها آن را به این سو و آن سو کج و راست می‌کنند. مومن هم به واسطه‌ی بیماری‌ها و دردها کج و راست می‌شود. اما حکایت منافق، حکایت عصای آهنین بی‌انعطافی است که هیچ آسیبی به آن نمی‌رسد، تا اینکه مرگش به سراغش می‌آید و کمرش را در هم می‌شکند.

بلا برای بندگان خالص

امام صادق علیه السلام فرمودند:
خدای عز و جل بندگانی در زمین دارد و در بین بندگان خالصش، کسانی هستند که هر نعمتی از آسمان به زمین فرود آید، آن را از ایشان باز دارد و به دیگران دهد، و هر گرفتاری که نازل شود، بر ایشان فرود آورد.