سلامت کودک

اطلاعاتی در خصوص اجابت مزاج نوزاد

در این مقاله می توانید در خصوص اجابت مزاج، رنگ مدفوع و علل غیر طبیعی بودن مدفوع نوزاد اطلاع کسب کنید.
يکشنبه، 21 آذر 1400
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
اطلاعاتی در خصوص اجابت مزاج نوزاد
حتماً فکرش را هم نمی کردید روزی بیاید که مدفوع فرزند نوزادتان تا این اندازه برایتان اهمیت داشته باشد، اما به نظر می رسد کسانی که تازه مادر شده اند و آندسته که پیش از این تجربه مادر شدن را داشته اند همه به طور یکسان تمایل داشته اطلاعات بیشتری در مورد مدفوع فرزند نوزاد خود کسب کنند. نخستین مدفوع فرزندتان سیاه یا مشکی مایل به سبز و شبیه به قیر و همچنین بسیار چسبناک خواهد بود. این مدفوع مکونیوم نامیده می شود.
 

مکونیوم اولین مدفوع نوزاد

در طول دوران بارداری دستگاه گوارش فرزندتان با بلع مایع آمنیوتیک کار خود را شروع می کند. مکونیوم که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلولهای پوستی تشکیل شده است، به هنگام حضور جنین در رحم مادر در روده های او جمع می شود.
 
با اولین اجابت مزاج فرزندتان پس از تولد، مکونیوم تجمع یافته تخلیه می شود. اکثر نوزادان ظرف 12 ساعت پس از تولد شروع به دفع آن می کنند. عدم دفع مکونیوم طی 24 ساعت اول می تواند نشانه وجود عارضه ای همچون انسداد روده باشد. گاهی اوقات اولین اجابت مزاج نوزاد در رحم مادر انجام می شود. چنانچه نوزاد تحت فشار قرار داشته باشد این اتفاق رخ می دهد که خود می تواند موجب بروز عارضه ای تحت عنوان سندرم آسپیراسیون مکونیوم شود.
 

آنچه باید در ماه نخست انتظار داشت

هنگامی که فرزندتان مکونیوم را از بدن خود خارج کرد، مدفوع او شروع به تغییر رنگ می کند. در صورتی که با شیر مادر فرزندتان را تغذیه می کنید، مدفوع او خردلی، روان و به صورت دانه دانه خواهد بود. چنانچه با شیر خشک او را تغذیه می کنید، مدفوع نرم و خرمایی رنگی خواهد داشت. مدفوع نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، سفت تر از نوزادانی است که از شیر مادر تغذیه می کنند، اما این مدفوع نباید سفت تر از کره بادام زمینی باشد. بعضی از مادران عنوان می کنند مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بوی بدی نمی دهد. مدفوع این دسته از نوزادان بوی مشخصی دارد که بعضی آن را خوشایند توصیف می کنند اما عاری از بو نیز نیست.
 

نوزادانی که زیاد مدفوع می کنند

در صورتی که فرزندتان با شیر مادر تغذیه می شود، حداقل در مراحل اولیه انتظار می رود مدفوع زیادی داشته باشد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در چند هفته نخست اغلب پس از هر بار تغذیه اجابت مزاج دارند. در صورتی که فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند ممکن است بعد از هر مرتبه شیر خوردن اجابت مزاج داشته باشد یا امکان دارد چندین مرتبه در روز این کار را انجام دهد. نگران نباشید. برای نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند مدفوع آبکی و دانه دانه کاملاً طبیعی است. بسیاری از مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند را با اسهال اشتباه می گیرند.
نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند به اندازه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اجابت مزاج ندارنددر صورتی که فرزندتان با شیر خشک تغذیه می شود، او نیز ابتدا اجابت مزاج زیادی خواهد داشت. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند به اندازه نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اجابت مزاج ندارند، اما می توانید انتظار داشته باشید در چند هفته اول روزانه چهار یا پنج مرتبه این کار را انجام دهد.
 

نوزادانی که به مدت چند روز اجابت مزاج ندارند

زمانی که فرزندتان به یک ماهگی رسید، ممکن است اجابت مزاج او شروع به کمتر شدن کند. در صورتی که فرزندتان از شیر مادر تغذیه می شود ممکن است چند روز تا یک هفته را بدون اجابت مزاج بگذراند. این وضعیت نگران کننده نخواهد بود. نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند به ندرت مشکل یبوست پیدا می کنند. چنانچه بیش از یک هفته بدون اجابت مزاج گذشت، به نظر برسد درد دارد یا در صورتی که نگران هستید با پزشک فرزندتان تماس بگیرید.
 
مدفوع نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند نیز در حدود یک ماهگی کاهش می یابد. با این حال احتمال ایجاد یبوست با شیر خشک بیشتر از شیر مادر است. اکثر نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند حدود یک مرتبه در روز اجابت مزاج خواهند داشت. مدفوع آنها باید نرم باشد. در صورتی که متوجه شدید مدفوع فرزندتان سفت یا سخت و گلوله ای شکل است ممکن است دچار یبوست شده باشد. چنانچه فرزندتان بیش از دو یا سه روز را بدون اجابت مزاج گذرانده باشد و از شیر خشک تغذیه می کند باید با پزشک اطفال تماس بگیرید.
 
اطلاعاتی در خصوص اجابت مزاج نوزاد


نوزادانی که به هنگام دفع خرخر کرده و گریه می کنند

در صورتی که فرزندتان به هنگام اجابت مزاج زیاد خرخر می کند یا می نالد نگران نباشید، این امر طبیعی است. نوزادان گاهی اوقات به هنگام دفع خرخر کرده، گریه می کنند یا قرمز می شوند که جای نگرانی نیست. بسیاری از والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند این ناله و خرخر را با زور زدن و یبوست اشتباه می گیرند. به محض آن که فرزندتان به عملکردهای بدن خود و نحوه احساس آنها عادت کرد در چنین مواقعی دیگر تولید صدا نخواهد کرد.
 

مدفوع سبز

هر از گاهی ممکن است مدفوع سبزی در پوشک فرزندتان مشاهده کنید. امکان دارد با نگاه کردن به آن از خود بپرسید: «چطور از اینجا سر در آورده؟» دلایل مختلفی برای تولید مدفوع سبز وجود دارد. در صورتی که مدفوع فرزندتان سبز شده است به احتمال زیاد جای نگرانی نیست اما چند احتمال برای آن وجود دارد.
 
شیر خشک غنی شده با آهن
بعضی از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، به خاطر آهن موجود در شیر مصرفی شان مدفوع سبز رنگ خواهند داشت. تا زمانی که فرزندتان شاد و سرحال بوده و دچار یبوست نشده است نیازی به نگرانی نیست.
 
یرقان یا زردی
نوزادی که دچار زردی شده است امکان دارد مدفوع تیره یا سبز رنگ تولید کند. این وضعیت معمولاً به محض آن که از زردی بهبود یابد برطرف می شود.
 
حساسیت به لبنیات
بعضی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نسبت به برخی از مواد غذایی موجود در رژیم غذایی مادر بسیار حساس هستند. چنانچه مدفوع نوزاد مخاطی شکل سبز رنگ می باشد، خون در مدفوع او دیده می شود یا بیش از حد محتویات معده خود را بالا می آورد یا دچار بثورات پوستی شده است، امکان دارد نسبت به ماده ای در رژیم غذایی مادر حساسیت داشته باشد. محصولات لبنی یکی از شایع ترین علل بروز آلرژی های غذایی در نوزاد هستند. در صورتی که فکر می کنید مشکل از این محصولات است سعی کنید شیر و محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتایج حاصل از حذف لبنیات از رژیم غذایی خود را مشاهده کنید، اما باید طی یک یا دو هفته بهبودی حاصل شود. اگر مطمئن نیستید، می توانید به مدت چند هفته محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید و سپس یک فنجان شیر مصرف کرده و ببینید چه اتفاقی رخ می دهد. در صورتی که علائم برگشتند بنابراین احتمالاً محصولات لبنی مقصر بوده و می توانید از مصرف آنها صرف نظر کنید.
 
اطلاعاتی در خصوص اجابت مزاج نوزاد
 
عدم تعادل میان شیر پیشین و یا شیر پسین
در صورتی که فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند و مدفوع کف آلود سبز رنگی تولید می کند ممکن است در نتیجه عدم تعادل در شیر پیشین یا شیر پسین باشد. به زبان ساده تر زمان شیردهی، نخستین شیری که از سینه مادر خارج می شود شیر پیشین نامیده می شود که رقیق و کم چرب می باشد. در ادامه شیری غلیظ تر و چرب تر خارج می شود که شیر پسین نامیده می شود. نوزادانی که مقدار بیش از حد شیر رقیق پیشین دریافت کرده و به قدر کافی شیر غنی پیشین دریافت نمی کنند گاهی اوقات مدفوع سبز تولید کرده و دچار دل درد می شوند. در صورتی که بجای اجازه دادن به نوزاد برای دریافت تغذیه کافی از یک سینه، به کرات او را از یک سینه به سینه دیگر انتقال دهید، ممکن است با این مشکل برخورد نمایید.
 
دلایل دیگر
گاهی اوقات مدفوع نوزاد بدون هیچ دلیل خاصی سبز می شود. محدوده رنگ در مدفوع نوزاد می تواند متفاوت باشد. هر طیفی از زرد، خردلی تا زرد یا سبز کاملاً طبیعی است. چنانچه نوزاد شاد و سرحال است جای نگرانی نیست.
 

مدفوع سیاه

مدفوع سیاه را می توان ناشی از مصرف مکمل آهن دانست. در صورتی که فرزندتان مکمل آهن مصرف می کند یا شیر خشک غنی شده با آهن استفاده می نماید ممکن است دچار مدفوع سیاه یا تیره شود. از سوی دیگر مدفوع سیاه همچنین می تواند در نتیجه خونریزی روده ای بوجود آید. در صورتی که مدفوع فرزندتان سیاه قیری است بایستی با پزشک اطفال تماس بگیرید.
 

وجود خون در مدفوع نوزاد

در صورتی که متوجه وجود خون در مدفوع فرزند خود شدید، می تواند وضعیتی جدی و هشدار دهنده باشد. وجود رگه های کوچک خون در مدفوع معمولاً امر جدی به حساب نمی آید. با این حال چنانچه مدفوع فرزندتان شبیه به ژله قرمز تیره یا رگه مانند همراه با مخاط است بایستی بلافاصله با پزشک فرزندتان تماس بگیرید. همچنین در صورتی که به نظر می رسد فرزندتان درد داشته یا اگر خونریزی مداوم دارد که از بین نمی رود باید با پزشک او تماس بگیرید.
 
برخی از دلایل دیگر وجود خون در مدفوع به قرار زیر است:
 
بریدگی یا پارگی کوچک در مقعد نوزاد
گاهی اوقات نوزاد در اثر فشار آوردن دچار شکاف (پارگی) مقعدی می شود. در این وضعیت ممکن است متوجه رگه های کوچک خون در پوشک فرزندتان بشوید.
 
بثورات ناشی از بستن پوشک
در صورتی که نوزاد دچار بثورات پوستی ناشی از بستن پوشک و در نتیجه زخم یا ضایعات پوستی در آن ناحیه شده باشد ممکن است در نهایت مقدار کمی خون در پوشک او مشاهده کنید.
 
حساسیت های غذایی
حساسیت به محصولات لبنی ممکن است باعث بروز مدفوع خونی یا مخاطی شود (اطلاعات بیشتر در بالا).
 
 سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این برنامه یا مقاله با کمک از کارشناسان و اطلاعات موجود در اینترنت بدست آمده است. داده های موجود در این مقاله ممکن است با داده های مربوط به کودک شما مطابقت نداشته باشد. اکیداً توصیه می شود رهنمودها و توصیه های موجود در این برنامه را بدون مشورت با پزشک خود اعمال نکنید.
 
 
منبع: اپلیکیشن ردیاب کودک (‏Baby Tracker‏)‏


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط